4 intihar iddiası, 4’ü de mevsimlik işçi

Çinar’da mevsimlik işçi olarak çalışan 19 yaşındaki Meral Tokur’un intihar ettiği iddia edildi. İlçede 1 yılda intihar ettiği iddia edilen 4 kadının ortak noktası ise mevsimlik işçi olarak çalışmaları

Amed’in Çinar ilçesi son zamanlarda sık sık kadın intiharları iddiasıyla gündeme geliyor. İlçede en son 24 Aralık günü Ovabağ (Kufriye) Köyü’ne bağlı İnanöz Mezrası’nda yaşayan 19 yaşındaki Meral Tokur’un tüfekle vurulmuş halde cenazesi bulundu. Tokur’un en son ailesi ile birlikte mevsimlik işçi olarak gittikleri Eskişehir’den döndükten 1 gün sonra intihar ettiği öne sürüldü.

23’ünde döndü 24’ünde öldü

Ekonomik nedenlerden dolayı okulu bırakıp mevsimlik işçi olarak çalışmaya başlayan Tokur, en son ailesi ile birlikte gittiği Eskişehir’de fidan dikimi işi yaptı. 3 ay kaldıkları Eskişehir’den 23 Aralık günü dönen Tokur’un intihar iddiası altındaki gerçek ise bilinmiyor. Tokur’un 24 Aralık’ta ailesi ile birlikte kahvaltı yaptıktan sonra tüfekle intihar ettiği iddia edildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili soruşturma başlatırken Tokur’un cenazesi köy mezarlığına defnedildi. Tokur’un annesi ise kızının herhangi bir sorunun olmadığını ve halen şokta olduğunu ifade etti.

G., istismara uğramıştı

Çinar’da 2016 yılında toplamda 4 kişinin intihar ettiği, bir çocuğun ise intihar girişiminde bulunduğu iddia edildi. Bunlardan Z.Ç. adlı 17 yaşındaki çocuğun Çinar merkezde intihar girişiminde bulunduğu, 16 yaşındaki M.D.’nin temmuz ayında pompalı tüfekle, 7 çocuk annesi 42 yaşındaki H.T.’nin ise kendisini asarak intihar ettiği iddia edildi. Yaşamını yitirenlerin ortak noktası ise batı illerinde mevsimlik işçi olarak çalışmaları.

Yine geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan ve Sêwaz’da (Sivas) mevsimlik işçi olarak çalışan 11 yaşındaki G. de, cinsel istismara uğrayarak hamile kalmış ve doğan bebekle birlikte çocuk esirgeme kurumuna yerleştirilmişti.

AMED

EN SON EKLENENLER