8 Mart ile büyüyen Süryani kadınların mücadelesi

Post date:

Author:

Category:

8 Mart’ı kutlama fikri ile yola çıkan Süryani kadınların, kurduğu Süryani Kadın Derneği bugünlerde büyüyerek yeni projelere imza atmayı hedefliyor.  Mor rengi ve İştar’ın yıldızı simgesi ile Süryani Kadın Derneği (SURKADİM), Midyat’ta 2015 yılından bu yana çalışmalarını sürdürüyor. Eski Midyat’ta taş evlerin arasından kıvrılarak tepeye, kiliselere ve evlere karışan dernek, kadınlar için bir mekandan çok hala nefes alıp veren geçmiş kültürel değerleri canlandırmaya çalıştıkları bir atölyeye dönüşüyor. Süryani Kadın Derneği Başkan Yardımcısı Teodora Özdemir, derneği ve köklerine doğru yol almaya çalışan çabayı anlatıyor.

70’den fazla üyesi var

38 yıl Avrupa’da yaşadıktan sonra Midyat’a bağlı köyüne dönen Teodora Özdemir, Avrupa’da Süryanilere özelde de Süryani kadınlarına ait derneklerin olduğunu ancak Turabdin’de şimdiye kadar hiçbir kadın çalışmasının yürütülmediğini dile getiriyor. Avrupa destekli bir proje kapsamında Süryani Kadın Merkezi’ni kurduklarını ve çalışmaların iyi sonuç vermesi ile dernekleşme kararı aldıklarını söyleyen Özdemir, “Bu dernek küçük bir çalışma olarak başlayıp büyüdü” diyor. Derneğin şimdilerde 70’den fazla üyesi var.

‘8 Mart bir başlangıçtı’

Dernekleşme fikrinin 8 Mart 2013 tarihinde ortaya çıktığını anlatan Özdemir, 8 Mart 2013 tarihinin aynı zamanda ilk eylemleri olduğunu ve beklenenin üzerinde bir kadın katılımının kendilerine güç verdiğini söylüyor. Şimdi hedeflerinin çalışmalarını tüm Türkiye bölgelerine yaymak olduğunu anlatıyor Özdemir: “Nerede bir Süryani kadın var ise orada çalışma yürütmek istiyoruz.” Derneğin aynı zamanda Süryani kültürünün devam ettiricisi ve bu kültürü yaşatmak gibi hedefi olduğunu da söyleyen Özdemir, hayatta olan yaşlı kadınların anlatımlarından yola çıkarak Süryani kadınların portrelerini oluşturacakları bir proje planladıklarını da sözlerine ekliyor. MÊRDÎN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR