8 Mart ve 25 Kasım’dan yargılanıyorlar

Post date:

Author:

Category:

Halkların Demokratik Partisi (HDP) kadın milletvekillerinin bir kısmı, 8 Mart ve 25 Kasım gibi etkinliklerde yaptıkları konuşmalar nedeniyle “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla yargılanıyor.

Tutuklu Eşbaşkan Figen Yüksekdağ ile Amed Milletvekili Çağlar Demirel, İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitinginde yaptıkları konuşmalar nedeniyle haklarında “örgüt üyesi” olmak ve “örgüt propagandası” yapmak iddiasıyla dava açıldı. Çağlar’ın ayrıca 24 Mayıs 2015 tarihinde Özgür Kadın Kongresi’nin (KJA) düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşma da aynı gerekçe ile dava dosyasına eklendi. Tutuksuz yargılanan Amed Milletvekili Feleknas Uca’nın da 25 Kasım etkinliğine katılması “örgüt propagandası” sayıldı.

Yargının devre dışı bırakıldığını vurgulayan Avukat Reyhan Yalçındağ, hazırlanan iddianamelere bakıldığında birçoğunun kürsü dokunulmazlığının içine girdiğini hatırlattı: “Kendi anayasasını felç eden, görmezden gelen bir yargı pratiğiyle karşı karşıyayız.” Kadın seçilmişlere dönük iddianamelerde çeşitlemeler görüldüğünü belirten Yalçındağ, “8 Mart ve 25 Kasım’da yapılan etkinlikler ve faaliyetler suç sayılmış. Bütün bunları yan yana koyduğumuzda hukukun bu kadar garabet haline döndüğü başka bir dönemi daha insanlar hatırlamıyor” yorumunu yaptı.

AMED/ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR