ABD’de bir sınır dışı cezaevinde kadınlara histerektomi yapılıyor

Post date:

Author:

Category:

Georgia eyaletindeki bir sınır dışı merkezinde çalışan Dawn Wooten adlı hemşirenin duyurmasıyla soruşturma açılırken, merkezdeki çok sayıda göçmen kadının ‘histerektomi’ denilen rahim alma operasyonuna maruz kaldığı savunuluyor. Farklı bireylerin de ifadeleri sayesinde ortaya çıkarılan olay, birçok sivil toplum kuruluşu tarafından yargıya taşındı.

İddialara göre, Irwin adlı ilçede bulunan söz konusu sınır dışı cezaevindeki çok sayıda kadın kısmi veya tümüyle rahim alma operasyonuna maruz kaldı. Ayrıca birçok kadının hangi nedenle rahimlerinin alındığını bilmediği de savunuluyor.

Skandalı ortaya çıkaran hemşire Dawn Wooten’e göre, birden fazla kadının rahminin alınmasına neden olacak kadar kötü durumda olmaları mümkün değil. Wooten, kadınların ‘rahim koleksiyonörü’ adı verilen merkezdeki bir jinekolog tarafından kurban seçildiğini ve bu doktorun birçok kadına yalan söyleyerek ameliyatı gerçekleştirdiğini savunuyor. Birçok kadının ameliyat sırasında rahminin alınacağını bilmediği ve gerçeği sonradan öğrendiği iddialar arasında.

Çoğunluğu İspanyolca konuşan kadınların İngilizce bilmemelerine rağmen söz konusu ameliyatlara onay vermiş olduğu tahmin ediliyor.

KASITLI OLARAK KISIRLAŞTIRMA MI?

Yargıya taşınan olayda adı geçen jinekoloğun birçok kadını bilerek veya ‘yanlışlıkla’ çocuk doğuramaz hale getirdiği de iddia ediliyor. Buna göre, sol yumurtalığında kist bulunan bir kadının ameliyatla herhangi bir sorunu olmayan sağ yumurtalığı alındı. Ancak daha sonra kistin bulunduğu sol yumurtalığının da alınmasıyla göçmen kadın artık çocuk sahibi olamayacak duruma getirildi.

Söz konusu skandalda şimdiye kadar en az 5 kadının adı bilinirken, Project South adlı kuruluşa konuşan mağdurlardan biri yaşadıklarını insan bedeni üzerinde deneylerin yapıldığı Nazi dönemindeki toplama kamplarına benzetti.

BAŞKA İDDİALAR DA VAR

Donald Trump’ın göreve gelmesiyle birlikte izlediği göçmen karşıtı politika ve yarattığı yabancı düşmanı ortamın etkilerinin en net anlaşıldığı Georgia’daki göçmen merkezinde başka ihlallerin yaşandığı da bildiriliyor. Buna göre, Covid-19 salgınının tırmandığı bir ortamda merkezde tutulan göçmenler hijyen ve tedavi olanaklarından tam olarak yararlandırılmadılar.

Skandalın ortaya çıkması ardından sınır dışı cezaevlerini yöneten Amerikan Göç ve Gümrük Uygulama Merkezi’nin (ICE) soruşturma açılması için genel müfettişliğe başvuruda bulunduğu da verilen bilgiler arasında. ICE’nin tıbbi işlerden sorumlu yönetiminin iddiasına göre, rahim aldırma ameliyatlarına cezaevi kliniğinin tavsiyeleri nedeniyle izin verildi.

Olaya ABD Kongresi’nin bileşenlerinden Temsilciler Meclisi’nin Başkanı Nancy Pelosi’nin yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşu da tepki gösterdi.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR