‘Adalet’i resmediyor: En çok kadınların ihtiyacı var

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Mersin’de Adalet Yürüyüşü’ne destek için başlatılan “Düşünme Eylemi”ne katılan ressam Hacer Salman, adalet arayışını çizdiği resimlerle dile getiriyor. En çok kadınların adalete ihtiyacı olduğunu belirten Salman, fırçasını AKP’ye karşı kullanıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde Ankara’dan başlatılan Adalet Yürüyüşü’ne Türkiye’nin birçok kentinde yurttaşlar da yaptıkları farklı eylemlerle destek veriyor. Mersin’de CHP tarafından Barış Meydanı’nda başlatılan “Düşünme Eylemi”nde kadın, işçi, emekçi, öğrenci, öğretmen toplumun tüm kesimleri yer alırken her geçen gün katılım artıyor.

FIRÇASINI AKP’YE KARŞI KULLANIYOR

Kozmopolit yapısı ve kadın mücadelesiyle bilinen kentte, adalet için yapılan eylemlere en yoğun ilgiyi ise kadınlar gösteriyor. Hacer Salman da, eylemde yerini alan kadınlardan. Ressam olan Salman, adalet arayışını çizdiği resimlerle dile getirmek için eyleme katılanlardan. Salman, yıllarca elindeki fırçalarla farklı resim çizdiğini bugün de fırçasını AKP’ye karşı kullandığını belirtti. Son yıllarda hükümetin ortaya koyduğu hukuksuzluklara karşı adalet talep ettiğini dile getiren Salman, eylemde, adaleti temsil eden kadın resmini çizerek, ülkede var olan hukuksuzluklara da dikkat çekmek istediğini belirtti.

‘BİR KADIN OLARAK ADALET İÇİN DİK DURUYORUM’

Salman, “Sanatım ile burada adaletsiz sisteme AKP iktidarına ve diktatörlüğüne karşı ses vermek istiyorum. Burada eylemde adaleti temsil eden gözleri bağlı ve elinde terazi olan bir kadının resmini çiziyorum. Bu resimde olduğu gibi gözü kapalı kimseyi görmeyen eşit yaklaşan hukuk çerçevesinde dürüstlük ilkesi ile çalışan hukukçularımızı temsil eden bir resim. Burada haksızlıklara karşı bir kadın olarak dik duruşumu sergiliyorum” dedi.

‘SÖMÜRÜYE KARŞI ALANDAYIM’

Hükümetin ortaya koyduğu politikalar sonucu son süreçte birçok insanın mağdur olduğunu ifade eden Salman, insanların gözaltına alınarak tutuklandığını ve cezaevlerinde çürümeye terk edildiğini dile getirdi. Kadınların bu sistemde daha fazla ezildiğini ve mağdur edildiğini ifade eden Salman, her şeyden önce bir kadın olarak emeğin gücüne, eşitliğe ve sömürüye karşı direnmek için alanda olduğunu belirtti.

‘EN ÇOK KADINLARIN ADALETE İHTİYACI VAR’

Türkiye’de en çok kadınların adalete ihtiyacı olduğunu belirten Salman, “Kadınlar bu ülkede haksızlıklara uğruyor, cinayetlere kurban gidiyor. Eğitim ve öğretim göremeyen kadınlar var, sesini duyuramayan birçok kadın var. Kadın demek toplum demek, kadının eğitimi demek toplumun eğitimi demek. Ben her şeyden önce barış, sevgi ve emeğin görülmesini istiyorum” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR