‘Adaleti sadece mahkeme salonlarında aramayacağız’

Post date:

Author:

Category:

Maltepe’de sürdürülen Adalet Nöbeti’ne öncülük eden kadınlar, “Adaleti sadece mahkeme salonlarında aramaktan çıkıp, sokakta elde etmek için bu yürüyüşe dâhil olacağız” diye belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilli Enis Berberoğlu’nun tutuklanması ardından Ankara’dan İstanbul’a başlatılan Adalet Yürüyüşü ile eş zamanlı olarak Maçka Parkı’nda başlatılan daha sonra Beberoğlu’nun tutuklu bulunduğu Maltepe Cezaevi önüne taşınan Adalet Nöbeti, 17’nci gününe girdi. Nöbete öncülük eden kadınlar, “En çok haksızlığa uğrayan biz kadınlarsak adaleti arayıp getirecek olan da biz olmalıyız” dedi.

Kadınların eskisi gibi sadece evlerde değil, yaşamın her alanında etkin rol oynamasının hem erkekleri hem de iktidarı rahatsız ettiğini belirten Gülşah Karan, “Kadınlar için çocuklarımız için yani geleceğimiz için bu mücadeleyi vermekten geri durmayacağız. Tabi adalet herkes için olduğu sürece gerçek bir adaletten söz edilebiliriz. Biz bu hakkı almak için bu yürüyüşte yer alacağız. Her kesimden kadını da yanımızda görmek istiyoruz” diye konuştu.

‘BUGÜN BİZE YARIN ONLARA’

Vicdanı olan her kadının adalet yürüyüşünde yer alması gerektiğini kaydeden Songül Keleş, şöyle dedi: “Biz bu taleple yollara çıkarken farklı engellerle de karşılaşabiliriz ama unutmasınlar ki bugün bize lazım olan adalet, yarın onlara da lazım olacak. İstediğimiz adalet toplumun her kesimi için. Otobüslerde saldırıya uğramamak, iş yerinde mobinge uğramamak için ve sokakta rahat yürüyebilmek için adaleti bir kez daha haykıracağız. Adaleti sadece mahkeme salonlarında aramaktan çıkıp, sokakta elde etmek için bu yürüyüşe dâhil olacağız” diye belirtti.

Çocukları ve torunları için nöbette olduğunu ifade eden Ayşe Uzuner, bugün bu hakların anayasalara dayandırılarak gasp edilmesinin en büyük haksızlık olduğunu söyledi. Uzuner, “Çocuklarım ve torunlarım için bu cehennem sıcağı günlerde nöbete geliyorum. Tüm kadınların da bu yürüyüşte yer alması gerektiğini düşünüyorum. Biz geleceğimize sahip çıkmazsak, başkaları bizim adımıza konuşacak” ifadelerini kullandı.

AKP’Lİ KADINLARA ÇAĞRI

Kadınların alanlarda olmasının birilerini rahatsız ettiğini ifade eden Nuray Çamcı da, “Kadınların giyim tarzından, yaşam tarzlarına kadar her şey de iktidar kendinde bir söz hakkı istiyor. Bizim adımıza kararlar alıyor. Ama biz bunun karşısındayız. Buna ne rızamız var ne de müsaademiz” dedi. Kadınların bu yürüyüşü bir fırsat olarak değerlendirmesi gerektiğini belirten Çamcı, AKP’li kadınları da kendilerine destek vermeye çağırarak “Bu adalet talebi herkes için” diye konuştu.

‘BİZİ EVLERE KAPATAMAYACAKLAR’

Adaletin en çok ötekileştirilene ve haksızlığa maruz kalanlara lazım olduğunu ifade eden Tülin Uzuner ise, tüm kesimlerden kadınları kendilerine destek olmaya davet etti. AKP iktidarının toplumu muhafazakarlaştırmaya çalıştığını kaydeden Uzuner, “Kıyafetlerimiz, duruşumuz bile erkeklerin bize karşı tutumunun farklı olmasına neden olabiliyor. Bu da iktidarın muhafazakar politikalarının bir sonucudur. Biz bunlara karşı da bu adalet yürüyüşünde haklarımızı savunacağız. Bizi evlere kapatamayacaklar. Biz meydanlarda, yürüyüşlerde var olmaya devam edeceğiz. Buradan tüm kadınlara sesleniyorum; gelin omuz omuza verelim” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR