AFAD kamplarında çocuk istismarı rutinleşti!

Post date:

Author:

Category:

İslahiye’de mültecilerin barındığı AFAD kampında 9 yaşındaki çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı. Aynı kamp daha önce de 9 aylık bebeğe cinsel istismar saldırısı ile gündeme gelmişti.

Dîlok’un (Antep) İslahiye ilçesinde; Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bağlı Suriyeli mültecilerin kaldığı kampta, 9 yaşında bir erkek çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı öğrenildi. Çocuğun anlatımları üzerine ortaya çıkan olayda, yaşları 18-19 arasındaki 2 erkek zanlı hakkında gözaltı karar verildi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre 2 zanlının henüz yakalanmadığı öğrenildi. Saldırıya maruz kalan çocuk ise Antep 75. Yıl Çocuk Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Bu ilk değil

İslâhiye ve Nizip’te bulunan AFAD kampları daha önce de benzer saldırılarla gündeme gelmişti. İslâhiye’deki AFAD kampında 21 Ağustos 2016’da mevsimlik tarım işçiliği yapan mülteci ailenin 9 aylık bebeğine cinsel istismar saldırısında bulunulmuştu. Nizip’te bulunan kampta ise yaşları 4 ile 10 arasında değişen 40’tan fazla çocuğa cinsel istismarda bulunulduğu ortaya çıkmış ve yargı aşamasında sanıklardan çoğu beraat ettirilmişti.

DÎLOK/ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR