Alevi kadınlar: Elbette ‘hayır’

Post date:

Author:

Category:

Alevi Bektaşi Federasyonu Kadın Örgütlenme Sekreteri Sevim Yalıncakoğlu, Alevi kadınlarının da anayasa değişikliğine cevabının ‘Hayır’ olduğunu söyledi.

Sevim Yalıncakoğlu, Alevi kadınlarının ‘hayır’ demelerinin nedenini ise şu sözlerle açıkladı: “Çünkü Alevi kadınları, inançları gereği özgür kadınlardır. Özgür olmak, ülke siyasetinde, sosyal ve toplumsal yaşamında bireysel kararlarını alabilmek, daha özgürlükçü, demokratik ve eşitlikçi bir ülkede yaşamak ve bunun önündeki en büyük engel olarak gördükleri AKP faşizmine ‘dur’ demek adına elbette ki ‘hayır’ diyecek.”

Faşizme ‘dur’ demek için

AKP’nin Alevilik inancını yok saydığını vurgulayan Yalıncakoğlu, mevcut durumda da yaşam alanlarının kısıtlandığını belirtti: “Bizim için şuan ki haliyle bile oldukça tehlikeli bir durumdayken bundan sonra parlamentonun yok sayılması, her şeyin sadece tek kişinin ağzına bakacak olması çok büyük tehlike.”

“Bizim rıza şerhi dediğimiz bir yaşam şeklimiz vardır” diyen Yalıncakoğlu, “Bütün renklerin bir arada yaşayabileceği, eşitlikçi, özgürlükçü herkesin kendini ifade edebileceği ama kimsenin başka bir topluluk üzerinde tahakküm kuramayacağı bir sistemdir. Bu sistem kuruluncaya kadar, mücadelemiz demokratik yollardan sürecek” diye konuştu.

Yalıncakoğlu kadınlara seslenerek, “Kadının olduğu yerde barış olur. Savaş erkektir ve savaşların ilk vurduğu da kadınlardır. Bu sistemi yok etmek, en ufak faşizme dahi ‘dur’ demek için herkesin yapabileceği bir şey vardır. Bu faşizme ‘dur’ demek için ‘hayır’ kampanyasına verebileceğiniz her türlü desteği esirgemeyin” dedi.

İSTANBUL

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR