Amed’de ‘Savaş ve şiddet’ paneli

Post date:

Author:

Category:

İnsan Hakları Haftası etkinlikleri kapsamında Amed Barosu’nda gazeteci Yüksel Genç ve İHD Kadın Komisyonu üyesi Hatice Demir’in sunumuyla “Savaş ortamında kadına yönelik şiddet” konulu panel düzenlendi.

Panelistler son 2 yıl içerisinde Türkiye’de yaşanan savaş sürecini ele alarak Kürt illerinde yaşanan savaşların kadınlar üzerindeki etkisinden bahsetti. İlk olarak sunum yapan Hatice Demir, savaş ve çatışmalı ortamda kadına yönelik şiddetin ciddi oranda artış gösterdiğini ifade ederek, “Kadınlar çatışmaların devam etmesinden dolayı gördükleri işkenceyi anlatmıyorlar. Kimliklerinin teşhir edilmesi durumunda işkencenin devam edeceğini düşünüyorlar” dedi.

Demir, Kürt illerinde bedenleri teşhir edilen kadınları hatırlatarak, “Son bir buçuk yıllık çatışmalarda ve devam eden sıcak savaşta, kadına yönelik cinsel suçlar işlendi” diye konuştu. Daha sonra konuşan Yüksel Genç ise savaşların kadınların yaşamını direkt etkilediğine vurgu yaparak, “Savaşlar egemenlerin düşmanlaştırmış olduğu ulusu yok etmenin en başındaki hedeflerindendir” diye konuştu.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR