Arap kadınlar meclislerle örgütleniyor

0
749

Minbic ve Tabka’da uzun süre DAİŞ işgali altında sokağa dahi çıkamayan ve ağır şeriat kuralları altında yaşayan Arap kadınlar, kentlerin DAİŞ’ten temizlenmesinin ardından yaşama yeniden dahil oluyor. Arap kadınları kurdukları meclisler ve kooperatiflerle örgütleniyor

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından DAİŞ çetelerinin işgalinden kurtarılan Minbic’te kadınlar, örgütlenme çalışmalarına hız veriyor. DAİŞ zulmünden kurtarılmalarının hemen ardından Minbic Kadın Komitesi’ni kuran kadınlar, şimdi de Ekonomi Komitesi ile birlikte Kadın Kooperatifi’ni kurdu.

6 Eylül’de kurulan kooperatifte 10 kadın yer alıyor. Beyt El Bereke adıyla kurulan kooperatif ile kadınlar, uzun süre DAİŞ işgali altında yaşadıktan sonra hem sosyal yaşama hem de ekomik yaşama dahil edilmeye çalışılıyor. Ekonomi Komitesi ve belediye ile koordineli çalışmalar sonucu kurulan kooperatifte, ortak bütce açılmış ve her kadın eşit paya sahip. Kooperatif üyelerinden Sare El İbrahim; sabah 9, öğlen 3 saatleri arasında çalıştıklarını yaptıkları yemek ve gıda ürünlerini Minbic pazarlarında satmayı hedeflediklerini söyledi.

Tabka Kadın Meclisi kreş açıyor

DAİŞ’ten kurtarılan ve kadınların örgütlenmelerini başlattığı bir başka bölge de Tabka. 10 Mayıs’ta QSD güçleri tarafından DAİŞ çetelerinden temizlenen Tabka’da, çoğunluğunu Arap kadınların oluşturduğu Tabka Kadın Meclisi geçtiğimiz aylarda kurulmuştu. Mecliste yer alan kadınlar, şimdi kreş projesi için kolları sıvadı. Tabka Sivil Meclisi’ne bağlı Eğitim Komitesi ile birlikte çalışan Kadın Meclisi’nin önümüzdeki günlerde kreşi açması bekleniyor. İlerleyen dönemde kentte 4 kreşin daha açılacağı belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here