Aslıhan göz göre göre öldürüldü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Wan’ın Başkale ilçesinde evli kaldığı imam nikahlı eşi Mehmet Zeki Torun’un 19 yıl boyunca sistematik şiddetine maruz kalan Aslıhan Ertaş evinde katledildi. Zanlı Torun, 13 Ocak’ta evinde yakalanarak tutuklandı. Aslıhan Ertaş’ın evliliği süresince yaşadıkları ise erkek şiddeti sonucu yaşamını yitiren binlerce kadından farksız.

Ertaş’ın kardeşi Hikmet Ertaş, ablasının evliliği boyunca şiddete maruz kaldığını ve korktuğu için kimseye bir şey söyleyemediğini aktardı. Kardeşinin 19 yıl önce Torun tarafından kandırılarak götürüldüğünü ve Torun’un bir evliliği daha olduğunu söyleyen Hikmet Ertaş, “Ablamı imam nikahlı alıp kendine köle olarak götürdü. Annem ve babam hasta olduğu için elimiz yetişemedi, onu kurtaramadık. Gidişi de sahipsizdi ve öldürüldükten sonra da kimsesiz gibi ‘Ne de olsa bir kadındır’ denilerek karşı köyden bir adam gelmiş cenazenin yanına ve hastane morguna bırakmışlar” dedi.

‘Size erkekliğimi göstereceğim’

Ablasının çocuğu olmadığı bahanesiyle sürekli şiddet gördüğünü söyleyen Ertaş, yaşanan bir olayı ise şu sözlerle anlattı: “Hiç unutmam birkaç yıl önce ablamı köy meydanında bir direğe bağlayıp üzerine köpekleri saldırtmıştı. En son duyduklarıma dayanamayıp geçen yıl köye gittim ablamı bana vermesini istedim. Adam bana dönüp, ‘Ben senin ablanı öldürerek erkekliğimi size göstereceğim’ sözleriyle beni tehdit etti. Gücüm yetmedi çıkaramadım o köyden. Ablamı ne zaman arasak korkudan ‘Ben iyiyim beni merak etmeyin’ diyordu.”

Jandarma haber vermedi

Ablasının katledilmesinin ardından zanlının ‘ablanı hastaneye götüreceğim’ diyerek kendisinden para istediğini söyleyen Ertaş, “Ablamı öldürdüğü gece beni arayıp para istedi. Cenazeye bile sahip çıkmadan, karşı köyden bir adama verip hastaneye göndermişler. Ne oradaki savcı ne de jandarma bize haber vermedi. Savcı ifademi alıp cenazeyi aldığıma dair bir belge verip beni gönderdi” diye belirtti. Ertaş tek isteğinin ise katilin ‘hak ettiği cezayı alması’ olduğunu söyledi.

Nimet Ölmez /Wan-Dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR