Aynur direniyor, homofobik olmayan yurttaşlardan destek bekliyor…

0
180

Üniversite 1. sınıf öğrencisi Aynur O., sevgilisi Emine G.’nin ailesinden homofobik saiklerle öldüresiye dayak yedi. Olayın ardından iki genç kız polise şikayette bulundu ve yaşanılanları sosyal medyadan paylaşarak destek istedi. Aynur O. Konya’da kaldığı yurttan uyarı aldı. Homofobik gerekçeler ileri süren yurt müdürü, ‘trans bir bireyin kız yurdunda kalamayacağını’ söyledi

Posta gazetesine yer alan haberde Aynur’u annesi Nevin O. ise çocuğunu yalnız bırakmadı. 14 yaşından beri Aynur’un kendini böyle hissettiğini ve cinsiyet değiştirmek için 5 yıldır psikolojik olarak destek aldığını belirtti.

‘Çocuğumla gurur duyuyorum’

Olayın duyulmasının ardından bazı kişilerin kendileriyle iletişimi kestiklerini söyleyen Nevin O. “Her ne olursa olsun çocuğumun arkasındayım. İster kız ister erkek. Ben ondan utanmıyorum. Bilakis onun bu medeni cesaretinden dolayı gurur duyuyorum. Sonuna kadar onun arkasındayım. Kanuni yollardan hakkımızı savunacağız, kimsenin yaptığı yanına kalmayacak. Adaletimize güveniyorum” dedi.

‘Ben kötü bir şey yapmadım’

Babasını 8 yıl önce kaybeden, kardeşi ve annesinin ise her zaman yanında olduğunu söyleyen Aynur O.’nun şimdiki korkusu ise yurttan atılma ihtimali. Aynur kaldığı yurt müdürünün kendisini arayarak, “Trans birey kız yurdunda kalamaz, o kızların ailelerine açıklama yapamam. Disiplin kurulu toplanacak” dediğini söyledi. Aynur O., “Benden sosyal medyamı temizlememi istediler. Bende öldüresiye dayak yediğimi ve bunun üstünün kapatılmaması gerektiğini söyledim. Ben kötü bir şey yapmadım. Yurttan da atılabilirim” dedi.

‘Şikayeti geri almam’

Aynur O.’nun yanında darp edilen kız arkadaşı Emine G. ise ailesinin olayı öğrenince kendileriyle hiç konuşmadıklarını söylerken yaşadıklarını anlattı: “Olaydan sonra defalarca aradılar. Küçük kardeşim 17 yaşında. Onu kullanarak bana hakaret ve tehdit yağdırıyorlar. Babam ifadesinde Aynur ve benim kavga ettiğimi, haplı ve alkollü olduğumuzu söylemiş. ‘Şeref ve onurum var, ben bunu nasıl kaldırayım’ demiş. Benim ona iftira attığımı iddia ediyor. Sadece beni dövselerdi şikayetçi olmazdım ama Aynur’a zarar verdikleri için ben de şikayetimi geri çekmeyeceğim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here