‘Bana verdikleri hayatı değiştirmek istedim’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

DAİŞ çetelerinin elinden kurtulmayı baraşan Êzidî kadın Lamiya Hacı Başar’ın kaçış hikayesini ve mücadelesini Daily Mail’den Ian Birrell kaleme aldı.

Dünyadan Çeviri’den Serap Şen’in çevirdiği yazıda, Başar’ın kaçma girişimleri sonucunda işkenceye maruz kaldığı ve kendisini yarglayan Kadı’ya “Tek ayağımı keserseniz ötekiyle gene kaçarım dedim. Kadıya asla vazgeçmeyeceğimi söyledim” cevabı verdiği anlatılıyor. Başar’ın cesaretine vurgu yapılan yazının devamında, DAİŞ’in kadınları köle pazarlarında sattığı, Başar’ın babası ve erkek kardeşinin kurşuna dizilişine şahit olduğuna da yer veriliyor.

‘Canavardan beterler’

Birrell yazısında şu ifadelere yer veriyor: “Öyle bir an geldi ki Lamiya bir odaya atılıp 40 fanatik tarafından toplu tecavüze maruz bırakıldı. Yine de kırılmadı. ‘Bu adamlar canavardan da beter,’ diyor. ‘Bu yüzden güçlü kalmayı sürdürdüm, çünkü bana verdikleri hayatı değiştirmek istiyordum.’ Lamiya, kaçışı acı dolu ve trajik olmasına rağmen artık özgür. Yüzünde, ruhundaki derin psikolojik yaralara eşlik eden derin fiziksel yaralar bırakan bir patlamada yaralandı. Lamiya bir gün eğitimine geri dönmek ve üniversiteye gitmek istiyor. Ama şimdilik bu cesur genç kız dünyaya 3600 Êzidî kadının halen IŞİD’in elinde esir olduğunu hatırlatmak için hikayesini yüksek sesle anlatıyor.”

DAİŞ çetelerinin elinden kurtulmayı başarabilen Êzidî kadınlar, Nadia Murad ve Lamia Aji Bashar daha önce kaçırılan kadınlar için yürüttüğü çalışmalardan dolayı Avrupa Parlamentosu tarafından insan hakları ve demokrasi alanında mücadele eden kişi ve kurumlara verilen Sakharov Ödülü’ne layık görülmüştü.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR