Başkanlığa karşı ‘Kadın Hayır Meclisleri’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

‘Başkanlık sistemi’ne karşı ‘hayır’ı örgütleyen kadınlar, ‘Kadın Hayır Meclisleri’ni kurdu. Halkevleri üyesi kadınlar, kurdukları meclisler ile sokak sokak, kapı kapı dolaşarak ‘neden hayır’ dedikleri anlatacak

Yeni Anayasa tartışmaları devam ederken kadın örgütleri de ‘başkanlık sistemi’ne karşı ‘hayır’ı örgütlüyor.

Halkevleri üyesi kadınlar, “Kadın Hayır Meclisleri” kurarak çalışmalarına başladı. 14 Ocak’ta başlattılan kampanya kapsamında Ankara’nın Mamak, Eryaman, Keçiören, Dikmen, İlker, Seyran Bağları ve Tuzluçayır gibi semtlerinde kurulan meclisler ile kadınlar, Türkiye’nin dört bir yanına yayılmayı hedefliyor.

9mertturkOrtak zemin

Halkevci kadınlardan Nebiye Merttürk, oluşturulan meclisleri ve neden ‘hayır’ diyeceklerini Gazete Şûjin’a değerlendirdi. ‘Başkanlık’ tartışmalarına dair geniş bir kadın ‘hayır’ cephesi oluşturacaklarını söyleyen Merttürk, işe kendi mahallelerinden başladıklarını ve bu meclislerde birçok farklı kesimden kadının olduğunu söyledi: “Hayır diyen bütün kadınlarla bir araya gelme zemini olarak görüyoruz bu meclisleri. Kendi taleplerimizi mücadelemizle örüyoruz.”

Birçok kurum var

Oluşturdukları ‘hayır’ meclislerinde birçok farklı kurum, kuruluş ve derneğin olduğunu ve meclisler dışında komiteler de kurduklarını ifade eden Merttürk, kadınların ayrı bir örgütlenmeyle devam edeceğini belirtti. Mevcut iktidarın kadın üzerinden ‘ayrı bir saldırı gerçekleştirdiğini’ vurgulayan Merttürk, bu nedenle kadın cephesi olarak ayrı bir örgütlenme kararı aldıklarını söyledi.

Şiddet yasalaşıyor

Merttürk neden ‘hayır’ diyeceklerini ise şu sözlerle açıkladı: “Başkanlık sistemi tacizin, tecavüzün, kadına yönelik şiddetin meşrulaşması hatta yasallaşması demektir. Bu sistem kadınların, çocukların hayatına yönelik saldırıların kurumsallaşması anlamına geliyor. Bu yüzden kadınlarla özel olarak hayır meclislerini örgütlüyoruz. AKP’nin geçtiğimiz günlerde geçirmek istediği tecavüz yasasıyla birlikte ‘hayır’ demek isteyen kadınların sayısı arttı. Sadece bu bile kadınların neden ayrı bir örgütlenmeye ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.”

9ozturk‘Kapı kapı örgütleneceğiz’

Halkevleri Kadın Sekteri Gülşah Öztürk ise mecliste Anayasa görüşmeleri esnasında yaşanan tartışmalara dikkat çekerek, “Bu yaşananlar bize bir dönemin bittiğini yeni bir dönemin kapılarının açıldığını gösteriyor” dedi. Kapı kapı dolaşarak meclis örgütlenmelerini büyüteceklerini söyleyen Öztürk, “Yaşananları anlamlandıramayan kararsız kadınlara ulaşıp, ‘hayır’ dedirtmek istiyoruz” diye belirtti.

Erkek iktidara karşı olacağız

Öztürk, hükümetin iktidara geldiği günden bu yana kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırıların arttığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Kadınlar neden hayır diyor, başkanlık sistemi gelirse neler yaşarız herkese anlatacağız. Şiddete, gericiliğe, hak kaybına, erkek iktidara karşı, ‘hayır’ derken birliktelik kuruyoruz. Bundan sonrası için sokaklarda bir arada olacağız.”

ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR