Batman’da Helkis Kadın Platformu kuruldu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Aralarında sivil toplum örgütleri, siyasi parti ve sendikaların da bulunduğu 23 kurum, bir araya gelerek kadına yönelik şiddete karşı mücadele etmek üzere Helkis Kadın Platformu’nu kurdu.
Aralarında sivil toplum örgütü, siyasi parti ve sendikaların da olduğu 23 kurumdan kadınlar Batman Atlıhan Otel’de bir araya gelerek Helkis Kadın Platformu’nun (HEKAP) kuruluşunu duyurdu.
Adını Sason’da ters laleleriyle ünlü Helkis dağından alan platformun duyurusunun yapıldığı konferans salonuna, “Sizden yana umuduz yok, bizden yana umudumuz var” yazılı pankart asıldı. Kadınlar, toplantıya mor kurdeleler takarak katıldı.
‘HAK ETTİKLERİ CEZALARI ALMALARI İÇİN’
HEKAP’ın bileşenlerinden olan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM SEN) il yöneticilerinden olan Fehmiye Baskın, ortak açıklamayı yaptı. Kadınların özel yaşam ve kamusal alanda maruz kaldıkları sömürü, taciz, ayrımcılık politikalarına karşı verilen mücadelenin uzun olduğunu vurgulayan Baskın, “Kadın bakış açısını hâkim kılmak, ortak bir dil yaratmak çalışmamızın temelini oluşturmuştur. Farkındalık yaratma iddiamız ortak etkinliklerin ihtiyacını doğurmuştur” diyerek HEKAP’ın kuruluş gerekçesini anlattı.
Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın ulaştığı nokta üzerinden önemle durmak ve arayışlarını ortaklaştırmayı hedeflediklerini söyleyen Baskın, “Artan çocuk istismarları olaylarında kadınların bu kentin en temel öznesi olarak bu tür vakaların peşini bırakmayacağız. İstismarcıların hak ettikleri hukuki yaptırıma uğrayıncaya kadar peşlerinde olmak boynumuzun borcudur” dedi.
‘KAZANIMLARI KORUYACAĞIZ’
Kadına yönelik şiddetin yapısal dinamiklerinden beslenen çok yönlü bir toplumsal sorun olduğunu dile getiren Baskın, yaşanan hukuksuzluklara karşı mücadele edeceklerinin altını çizdi. Baskın, “Yaşamı savunmaya devam edeceğiz. İnanç ve kararlılıkla bedel ödenerek yaratılan değerlerin savunucusuyuz. Elde ettiğimiz kazanımları korumak, büyütmek ve toplumsallaştırılmasını sağlamak için bir aradayız” dedi.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR