Batman’daki istismarın faillerini kim koruyor?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Batman’da 14 yaşındaki G.’nin ve onlarca çocuğun cinsel istismara maruz bırakılarak fuhuşa zorlanmasının yankıları sürerken, kefaletle serbest bırakıldığı ya da ifade dahi vermediği iddia edilen isimlerin arasında birçok iş insanı ve esnafın olduğu öne sürülüyor.

Batman’da 14 yaşındaki G.’nin cinsel istismara maruz bırakılarak fuhuşa zorlanmasının ve aylardır onlarca çocuğu fuhuşa zorlayan bir çetenin ortaya çıkması ardından kamuoyundan tepkiler yükselmeye devam ediyor. Gazete Şîjin’in ortaya çıkardığı skandal, ikinci N.Ç. vakası olarak nitelendiriliyor.

14 yaşındaki G. aylar önce Yıldız Ç. ismindeki bir kadının işlettiği kuaförde çalışmaya başladı ve çalıştığı bir gün bayıltılarak cinsel istismara maruz bırakıldı. Uyandığında kendini tanımadığı bir yerde bulan ve durumu kimseye anlatamayan G., o günden sonra Y.Ç. tarafından fuhuşa zorlandı. G.’yi çok sayıda erkeğin sistematik olarak maruz bıraktığı cinsel istismar, karın ağrısı şikayetiyle annesi tarafından götürüldüğü hastanede ortaya çıktı. Cinsel istismar sonucu gebelik oluştuğu öğrenilen çocuk, şikayet için savcılığa götürüldü.

SORUŞTURMAYA GİZLİLİK KARARI

Kentte yapılan araştırma sonucu, aylardır devlet kaynakları tarafından gizlenen ve araştırılması engellenen olayın boyutları da ortaya çıkmaya başladı.

Basında daha önce 18 Nisan’da tarihinde geçen “İlk duruşma görüldü” haberinin aksine, aslında davanın görülmediği ve olayın henüz soruşturma aşamasında olduğu öğrenildi. Buna göre G. savcılığa verdiği ifadede, kendisine yaşatılanları aktardı ve ifadesinin ardından Sosyal Hizmetler Kurumu’na gönderilerek koruma altına alındı. G.’nin verdiği ifade doğrultusunda, kendisini fuhuşa zorlayan Yıldız Ç., cinsel istismara maruz bırakanlardan esnaf Şakir A. ile olaydan 5 gün önce Hac’dan geldiği öğrenilen muhtar ve iş insanı Abdulkadir T. ile bir kişi daha gözaltına alındı. İfadeleri alınan failler, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Soruşturma kapsamında dosyaya gizlilik kararı getirildi.

KEFALETLE SERBEST BIRAKILANLAR KİM?

Dosyaya gizlilik kararı getirildi ancak suça ortak olan pek çok ismin ifadesinin dahi alınmaması ve alınanların ise serbest bırakılması iddiası soru işaretlerine neden oluyor. Bu erkeklerin bir kısmının “Kentin tanınmış isimleri olduğu için” kefaletle serbest bırakıldığı iddia edilmişti.

Kefaletle serbest bırakıldığı iddia edilenlerin ekonomik olarak güçlü insanlardan oluştuğu öne sürülüyor. Bu isimler arasında iş insanları, esnaf ve üst düzey isimlerin de olduğu iddia ediliyor. Faillerin suçtan sıyrılmak için birbirlerine rüşvet teklif ettiği, esnaf ve iş insanlarının birbirini korumaya çalıştığı da iddialar arasında. Batman’da yaşanan cinsel istismarların son dönemde artışı ve yaşananların gizlenmeye çalışılması da bu iddiaları güçlendirir nitelikte.

Çocukları fuhuşa zorlayan Yıldız Ç.’nin de kendisini özelikle M. adında bir kadının yönlendirdiği öne sürülüyor. Yıldız’ın 6 çocuğu olduğu ve iki erkek çocuğundan birinin uzman çavuş, diğerinin ise özel harp dairesinde polis olduğu iddia ediliyor.

‘CİDDİ BİR KAMUOYU OLUŞMALI’

Konuya ilişkin Şûjin’e konuşan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kadın Komisyonu’ndan Derya Arslan, şu bilgileri verdi: “Yaşları çok küçük olmasına rağmen, farklı yerlerde farklı mahallelerde ve Batman’da bizim en çok değer ailesi dediğimiz, yurtsever ailelerin bulunduğu mahallelerde çocukların sistematik olarak fuhuşa zorlandığını tespit ettik. Buna ilişkin de Batman’da bulunan birçok iş adamı ve esnafın dahil olduğunu öğrendik. Bunların çete olduğu bariz ortada ve yaptıkları ve yapma amaçları da açığa çıkmış durumda.”

Bu durum için ciddi bir kamuoyu oluşması gerektiğine vurgu yapan Arslan, kadınlara çağrıda bulunarak “Bu olaya sessiz kalmamalı ve duyarlılıklarını göstermelidirler. Ama HDP, DBP değil, kadın komisyonları değil, halk cephesinde inanılmaz bir duyarsızlık ve sessizlik var. Bu sessizlik bir kadın olarak beni çok rahatsız ediyor. Buna ilişkin de elimizden geldiği gücümüzün yettiği kadar, hatta gücümüzden fazlasını kullanarak bunu gündemleştirip, bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Çocuklarımız üzerinden kimlerin bu şekilde bir politika yürüttüğünü açığa çıkarıp karşılarında duracağız ve ne gerekiyorsa onu yapacağız” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR