Batmanlı kadınlar 3 Ağustos’ta sokağa çıkacak

0
162

TJA’nın 4 ay sürecek “Kadın soykırımını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz” kampanyasının startının verileceği Batman’da kadınlar sokağa çağrıldı.

Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde 3 Ağustos Şengal katliamı yıldönümünde startı verilecek ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne kadar devam edecek “Kadın soykırımını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz” eylem programı 3 Ağustos’ta Batman’da başlayacak. TJA Batman bileşeni kadınlar, yapılacak etkinlik hakkında HDP binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya çok sayıda kadın ile HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli de katıldı. Etkinlik ile ilgili konuşan HDP İl Eşbaşkanı Fatma Kapalıgöz, 3 Ağustos’un kendileri için önemli bir gün olduğunu belirterek, Şengalli kadınlarla dayanışmak gerektiğini, bu nedenle tüm kadınları etkinliğe çağırdı.

‘KADINLAR OLMADAN TOPLUMSAL UZLAŞMA SAĞLANAMAZ’

Ardından konuşan HDP’li Becerikli ise Şengalli kadınlara yönelik soykırımcı uygulamaların devam ettiğine dikkat çekti. Becerikli, Türkiye’de de AKP iktidarı tarafından tüm kadınlara yönelik katliamların arttığını ifade etti. TJA öncülüğünde Batman’da startı verilecek etkinliğin önemli olduğuna vurgu yapan Becerikli, 25 Kasım’a kadar sürecek olan etkinliklerle tüm dünya kadınlarının şiddet, katliam ve erkek zihniyetine karşı alanlarda olacağını aktardı. Türkiye’nin bu kötü gidişatının tüm kesimleri etkilediği hatırlatan Becerikli, AKP iktidarının bir an önce bu savaş konseptinden vazgeçmesi gerektiği söyledi. Becerikli kadınların yaşamın dışına itilmesiyle de asla toplumsal bir uzlaşma sağlanamayacağına dikkat çekerek, “3 Ağustos’ta Batman’da bu isteklerimizi bir kez daha dillendireceğiz” dedi.

‘TÜM BATMANLI KADINLARI SOKAKLARA ÇAĞIRIYORUZ’

Kadın kurumlarına ve iradesine yönelik baskıların arttığını anımsatarak konuşmasına başlayan TJA Batman Sözcüsü Songül Korkmaz ise tüm Batmanlı kadınları 3 Ağustos’ta soykırıma ve kadın iradesinin yok sayılmasına karşı sokağa çıkmaya davet etti. Korkmaz, 3 Ağustos’ta Batman’da TJA öncülüğünde startı verilecek ‘Kadın soykırımını durduracağız, Yaşamı özgürleştireceğiz’ etkinliği ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “3 Ağustos’ta başta Şengalli kadınların durumuna dikkat çekmek için 25 Kasım’a kadar tüm dünyayla eş zamanlı olarak kadınlara yönelik soykırıma karşı ses çıkaracağız. Etkinlik IŞİD katliamında yaşamını yitiren Şengalli kadınlar için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayacak. Etkinliğe HDP Urfa Milletvekili Dilek Öcalan, HDP Amed Milletvekili Feleknas Uca ile beraberinde Diyarbakır’dan bir heyet katılacak. Etkinlik HDP Batman il binası önünde saat 11.00’da başlayacak.”

Konuşmaların ardından toplantı sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here