‘Ben de bir iradeyim’ dedi ve şimdi yaşamını yeniden örüyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Erken yaşta evlendirilen ve evliliği boyunca sistematik olarak şiddete maruz kalan 31 yaşındaki Sevilay Bayrı, ‘birlikte büyüdük’ dediği çocuğu ile şimdi yaşamını yeniden örüyor: “Çalışacağım ve bir erkeğin eline bakmayacağım. Ben de bir iradeyim.”

Sevilay Bayrı’nın ailesi onun okula gitmesine izin vermedi, 12 yaşında zorla evlendirildi. Evliliği boyunca sistematik olarak şiddete maruz kaldı. Çocuk yaşta evlendirilen ve ‘çocuğu ile birlikte büydüğünü söyleyen Sevilay, “O yıllarda evliliğin bir oyundan ibaret olduğunu sanıyordum” diyor.

Şimdi ‘birlikte büyüdük’ dediği çocuğu ile birlikte yaşama tutunan Sevilay, içindeki okuma isteğinden de vazgeçmiyor. Çocuk yaşta evlendirildiği için okuldan alınan Sevilay, önce orta okul ve liseyi gizlice dışardan okuyor.

‘Kız çocuklarını ezdirmeyin’

Bir kadının nasıl yaşaması gerektiği sorusuyla kendini tanımaya başladığını söyleyen Sevilay, şu sözleri ifade ediyor: “Çalışacağım ve bir erkeğin eline bakmayacağım diyordum kendi kendime. Ben de bir iradeyim, benim de düşüncelerim var. Bir erkeğin sözüyle hareket etmeyi bırakacağım, söylemlerini yavaş yavaş gerçekleştirmeye başladım. Ailelere çağrımdır; kız çocuklarınızı erkeğe ezdirmeyin ve onları okutun. Yaşamı ve erkeğin kirli yüzünü öğretin.”

WAN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR