BİKG konferansa çağırıyor

 

Bu yıl 6’ncı konferansına hazırlanan BİGK’den Feride Eralp, ‘Yan yana gelmenin, birlikte söz söylemenin güçleştiği bir dönemde’ tüm kadınları ‘barışı konuşmak’ için konferansa çağırıyor

Türkiye ve Kürdistan’da yaşanan savaşa karşı barış mücadelesi yürüten Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG), “Kadınlar Barışta Israrcı: ‘Olağanüstü’ Hayat Deneyimlerimiz Işığında Geleceğimizi Konuşuyoruz” şiarıyla 6’ncı konferansına hazırlanıyor. Kadınlar konferans ile yaşanan şiddet ortamına karşı daha yaşanılabilinir bir dünya için kadınlarla buluşmayı amaçlıyor. Konferans, 30 Ekim Pazar Günü Karaköy’de bulunan Mimarlar Odası’nda gerçekleştirilecek.

Deneyimler paylaşılacak

BİKG’den Feride Eralp, konferansta deneyimler ve hakikat paylaşımlarıyla, “Şimdiye dek savaş kararları da barış kararları da bizi yönetenler tarafından, tepeden alınmış olan ülkemizde biz kadınların alttan alta bir barış inşa etmesi neye benzer, nasıl olur?” diye kendilerine soracaklarını belirtti. Konferansta sunum ve panelin olmayacağını herkesin tartışacağı bir platform oluşacağını söyleyen Eralp, bu nedenle şiddetin farklı boyutlarını yaşayan kadınları da konferansa çağırdıklarını söyledi. Eralp, “İçinde bulunduğumuz olağanüstü koşullarda neyi nasıl yapabileceğimize dair cevaplar bulmaya çalışacağız” ifadelerinde bulundu.

Yol haritası çıkaracağız

Amaçlarının kısa ve uzun vadede yapılabilecekler konusunda ortak bir hat örmek olduğunu vurgulayan Eralp, bu konferansla yeni bir yol haritası çıkarmayı umut ettiklerini söyledi. Eralp sözlerine şöyle devam etti: “Son zamanlarda her alanda direnme gücü bulmakta zorlanıyoruz. Yan yana gelmenin, birlikte söz söylemenin güçleştiği, insanların umutsuzluk nedeniyle sessizleştiği bir dönemdeyiz. Bunları birlikte konuşmak, ilk önce yalnızlaşma ve bunun getirdiği umutsuzluğu aşmamızı sağlar diye umuyoruz.”

Mülteciden, gazeteciye…

Konferansın kadınlara ve translara açık olduğunu söyleyen ve ‘Antakya’dan Artvin’e, Çanakkale’den Şırnak’a, Gever’e, Nusaybin’e kadar farklı şehirlerden kadınları davet ettiklerini’ ifade eden Eralp, “Suriyeli mültecilerle çalışanlardan, belediyede çalışanlardan, olağanüstü hal sürecinde hedef alınan basın çalışanı kadınlardan, eğitim alanında çalışanlardan yani birçok farklı alandan kadınları özellikle çağırıyoruz konferansımıza” diye belirtti.

Umutla

Eralp konferansla ilgili tüm kadınlara şu çağrıyı yaptı: “Hepimiz bedenlerimizde ve ruhlarımızda açılan yaralarla yaşıyoruz. Bu yaraları iyileştirmek için hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Adaletin ve hakikatin esas olduğu bir toplum için birlikte çalışmaya başlamak umuduyla.”

 Öykü Dilara Keskin / İstanbul-Jinha 

 

 

EN SON EKLENENLER