Birgül Çoban öldürüldüğü yerde anıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Boşanmak istediği eşi tarafından sokak ortasında öldürülen Birgül Çoban’ı katledildiği yerde anan kadınlar, hiçbir kadının yalnız olmadığını ve Çoban’ın hesabını soracaklarını belirtti.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Hacı Hüsrev Mahallesi’nde geçtiğimiz hafta boşanmak istediği eşi tarafından öldürülen Birgül Çoban vurulduğu yerde anıldı. Kadınlar, “Artık yeter bir kişi daha eksilmeyeceğiz öfkemiz ile isyandayız kadınlar yaşayacak” pankartı açarak, “Yasta değil isyandayız”, “Özsavunma haktır”, “Birgül Çoban isyanımızdır unutmayacağız” dövizlerini taşıdı.

‘KADIN CİNAYETLERİ POLTİKTİR’

Kadınlar adına basın açıklama yapan Ayşegül Başar, kadın cinayetlerinin politik olduğunu belirterek, “Her güne kadın cinayetleri haberleri ile uyanıyoruz. Her kadın öldürüldüğünde ‘acaba sırada hangimiz varız’ diye kendimize sormadan edemiyoruz. Erkekler tarafından sistematik bir şekilde gerçekleştirilen bu cinayetlerin arkasında yatan nedenin cinayetleri önlenmemesini değil de boşanmaların azalmasını kendine dert edinen kadın düşmanı politikaların bir sonucu olduğunu hepimiz biliyoruz” dedi.

‘YASALAR KATİLLERİ KORUYOR’

Kadın cinayetleri davasında sanıkların “iyi hal indirimi” ile cezasız kaldığını ve yasaların da kadın cinayetlerini önleyecek biçimde yapılmadığını belirten Başar, ” Biz Birgül Çoban’ın kız kardeşleri olarak mücadeleyle dayanışmayla katil Ali Çeçen’in en ağır cezayı alması için bu davanın peşini bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

Kadınların bir kişi daha eksilmesine izin vermemek için mücadele edeceklerini vurgulayan Başar, kadın dayanışmasını büyütecekleri sözünü verdi.

Kadınlar, açıklamanın ardından Hacı Hüsrev sokaklarında yürüyerek sloganlar attı. Sloganlarla yankılanan sokaklarda mahalle sakinleri de balkon ve camlardan alkış ile eyleme destek verdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR