Birleşik Kürt Kadınları Platformu’ndan deklarasyon

Post date:

Author:

Category:

Birçok kesimden Kürt kadınlarının bir araya gelerek kurduğu Birleşik Kürt Kadınları Platformu, yayınladığı deklarasyonda, “Kürt kadınlarının birliğini tüm parti, hareket, inisiyatif, dernek vb. oluşumların çıkarlarının üzerinde görür” diye belirtti.

Diyarbakır’da 23 Aralık 2017’de “Kürt kadınları süreci tartışıyor” buluşması sonrası kadınların ulusal birlik çalışmalar kapsamında kurduğu “Platforma Yekitiya Jinên Kurd / Birleşik Kürt Kadınları Platformu” deklarasyon yayınladı.
Platformun çalışma prensibi ve ilkelerine yer verdiği deklarasyonu şöyle:
“Kürt Kadınları olarak tarihimizde her zaman söylenen ‘Ey Kürtler! Birlik olun; eğer birlik olmazsanız, birer birer yok olursunuz!’ söylemini şiar alarak bir araya geldik. Kürt ve kadın kimliğine yönelen baskı, zulüm ve asimilasyona karşı bir duruş sergilemek ve milli birliğin inşasına katkıda bulunmak amacıyla ‘Platforma Yekitiya Jinên Kurd / Birleşik Kürt Kadın Platformu’nu kurduk. Platformumuz çalışmalarını aşağıdaki ilkeler doğrultusunda gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.
Buna göre Birleşik Kürt Kadın Platformu;
* Geçmişten bugüne Kürdistan’ın her bir parçasında zulme karşı yapılan mücadeleleri ve bu mücadelelerde yer alan kadınları bir değer olarak kabul eder.
* Kürtlerin milli çıkarlarını ve Kürt Kadınlarının birliğini tüm parti, hareket, inisiyatif, dernek vb. oluşumların çıkarlarının üzerinde görür.
* Kürdistan’ın tüm parçalarında var olan etnik, din, siyasi vb. farklılıkların çatışma nedeni olmasını kabul etmez; bu farklılıkları bir demokratik gereklilik olarak kabul eder.
* Medya dilinin Kürtlerin ve kadınların birliğine katkıda bulunmasını, aksi bir dilden kaçınması gerekliliğini benimser.
* Akil Kürt kadınlarının tecrübelerinden yaralanmayı önemser ve Kürtlerin kendi aralarındaki çatışma süreçlerinde aracı ve birleştirici olarak görür.
* Dili, kimliğin görünürlüğü noktasında temel bir kriter olarak görür ve bu çerçevede gelişimine dönük her türlü çalışmayı destekler.
* Kürtlerin ve kadınların birliği için diyalog dilini geliştirmeye önem verir.
* Kürt ve Kürdistanlı kadınlara yönelen baskı, şiddet ve her türlü ayrımcı muamelenin karşısında durarak din, mezhep, siyasi duruş farklılığı gözetmeksizin kadınların ve birlikte mücadele iradelerinin yanında yer alır.”
- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR