Birlikte başarıyoruz

Post date:

Author:

Category:

İpekyolu’nda terzilik yapan Yadigâr Omrak, kurduğu tekstil atölyesi ile 20’yi aşkın kadına istihdam alanı açtı. Ekip ruhuyla zorlukları aştıklarını belirten Omrak, ”Beraber bu yola çıktık ve beraber başarıyoruz” dedi. 

Van’ın İpekyolu ilçesinde 2014 yılından bu yana terzilik yaparak geçimini sağlayan Yadigâr Omrak, geçtiğimiz yıl açtığı tekstil atölyesi ile çok sayıda kadına istihdam alanı açtı. Kısa bir eğitim sürecinden sonra işe alımın yapıldığı tekstilde, şuan 20’yi aşkın kadın çalışıyor. İlerleyen süreçte daha fazla kadına istihdam alanı açmayı hedeflediğini belirten Omrak, “Bu atölyeyi ilk açtığımda kadınların eşleri çalışmalarını istemiyorlardı ama bunların hepsini aştık” dedi. Kadınlar MA’dan Müjdat Can ve Dindar Karataş’a konuştu.

Ekip ruhuyla çalışıyoruz

Kadınların ekip ruhu ile çalıştığını ifade eden Omrak, ”Kıyafet ve maske üretiyoruz. Sipariş üzerine üretim yapıyoruz. Çalışan her bir kadın benim için ayrı bir güçtür. Burada her kadın her işe koşar, net bir iş bölümü yok, çünkü ekip ruhu ile çalışıyoruz. Onlar başardıkça ben başarıyorum. Beraber bu yola çıktık ve beraber başarıyoruz” diye konuştu.  “Yeri geldiğinde kazandığımızı bölüşmeyi bildik” diyen Omrak, “Kadınlar arasında bu dayanışmayı sağlamak çok güzel. Başarının arkasında güçlü kadınlar var. Yaptığımız işte elbette çok zorluk ve sıkıntı var ama akşam eve giderken mutluyuz” dedi. Omrak, “Benim en önemli amacım istihdam alanını daha büyütmek. Yorulduğumda arkama bakıyorum, bana umut dolu bakan gözleri görünce bu yola devam ediyorum. Ne kadar çok kadına dokunursak o kadar başarılı olacağız” ifadelerini kullandı. 

İnanmak başarmanın yarısı

Atölyede çalışan 5 çocuk annesi Nebiha Aslan, daha önce seyyar satıcılık yapan eşinin zabıtalar tarafından engellenerek işsiz bırakılması sonrası yaşadıkları ekonomik zorlanma ardından çalışmaya karar verdiğini belirtti. Başlangıçta eşinin buna karşı çıktığını aktaran Aslan, “Bunun üzerine küçük bir dikiş makinesi aldım ve terzilik yapmaya başladım. Dikiş kurslarında kendimi geliştirdim. Sonra da tekstil atölyesinde çalışmaya başladım. Yadigâr’ın ve diğer çalışan kadın arkadaşların desteğiyle şimdi işimde oldukça başarılıyım” diyerek şu mesajı verdi: ”Çalıştığım için mutluyum. Kadın her şeyi yapabilir. İnanmak başarının yarısıdır.”

VAN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR