Biz kadınlar hayır diyoruz

Post date:

Author:

Category:

HDP ve DBP’li kadınlar, bugün Amed’de bir deklarasyonla yeni anayasa teklifine karşı ‘hayır’ kampanyasının startını veriyor. HDP’li vekiller Feleknas Uca ve Sibel Yiğitalp, ‘Karaman’da cinsel istismara uğrayan çocuklar için HAYIR, Kadın cinayetlerinin, iş cinayetlerinin son bulması için HAYIR’ çağrısı yaptı

AKP ve MHP’nin uzlaşarak Meclis’ten geçirdiği Anayasa değişiklik teklifi için yapılacak referandum çalışmaları hız kazandı. Birçok muhalif kesimin, kadın örgütlerinin yanı sıra DBP ve HDP’li kadınlar da ‘hayır’ı örgütleycek. HDP ve DBP’li kadınlar, ‘hayır’ kampanyasının startını bugün Amed’de verecek. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed milletvekilleri Feleknas Uca ve Sibel Yiğitalp bugün startı verilecek kampaya ile kadınların ‘ev ev, sokak sokak’ ‘hayır’ı örgütleyeceğini söyledi.

9feleknas‘AKP’nin kabinesi erkek’

Mevcut anayasanın da ‘tekçilik’ üzerine kurulmuş olduğunu söyleyen HDP Milletvekili Feleknas Uca, “Devletin zihniyet, statü ve savunma mekanizmasının erkek zihniyeti üzerine kurulu’ olduğunu ve toplumun yarısı olan kadınları kapsamadığını söyledi. AKP kabinesinin ‘erkek bir kabine’ olduğunu vurgulayan Uca, Meclis’te bugün çalışma yürüten komisyonlarda da kadınların yer almadığına dikkat çekti.

Biz ‘hayır’ diyoruz

Uca, HDP’nin Meclis’te oluşturduğu kadın grubu, eşbaşkanlık sistemi ve kadın sorunlarını gündemine alması ile kadınlar tarafından sahiplenildiğini söyledi: “Bundan kaynaklı kadının olmadığı anayasaya hayır diyoruz. Sadece erkek zihniyetinin egemenliğinin hakim olduğu bir anayasaya biz hayır diyoruz. 100 yıl önce kurulan statükocu Cumhuriyetin devamını içeren bir anayasaya biz ‘hayır’ diyoruz. Herkesin kendini gördüğü bir anayasa, herkesin kendi rengi, dili inancı, ulusun eşitçe kendini görebildiği bir anayasa diyoruz.”

Boykot çağrıları doğru değil

Özgür kadın felsefesiyle özgür ve eşit bir yaşam için “hayır” diyeceklerinin altını çizen Uca, bugün startını verecekleri kampanya ile ‘gerekirse sokak sokak, ev ev kadınlarla çalışma yürüteceklerini’ vurguladı. Uca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Meclis’ten geçen bu anayasaya halk farklı bir cevap vererek kırmızı kartı gösterecektir. Amed’de çalışmalara başlıyoruz. Farklı farklı söylemler çıkartmak istiyorlar. Partimizin dışında, özgürlük hareketinin dışında hiçbir söyleme itibar edilmemeli. Yol haritamızı biz belirleriz. Kimileri HDP’nin boykot edeceğini, İmralı’nın söylemleri var deniyor. Bunların hiçbiri doğru değildir. Kararımız ‘hayır’dır.”

9sibelSavaş suçları aklanıyor

İktidarın baştan beri uyguladığı politikaların kadın karşıtı politikalar olduğunu belirten HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp ise, yapılmak istenen anayasayla bu politikaların meşrulaştırılmak istendiğini belirtti. Yiğitalp, “İktidar savaş politikalarının en vahşi uygulamalarını da Kürdistan’da yürütüyor. Neden Kürdistan’da uyguladı, çünkü Kürt kadınının geldiği politik düzeyi gördü. Öncü ve politik kadını hedef aldı. Şu an fiili olarak yürütülen sistem bu anayasa ile yasallaşmış olacak. Geçmişe dönük savaş suçlarını da aklamak istiyorlar” dedi.

‘Hayır’ diyoruz çünkü…

1982 Anayasası’nın da darbe anayasası olduğunu ve toplumun ihtiyaçlarını karşılamadığını söyleyen Yiğitalp, “82 darbe anayasasını da kabul etmiyorduk, bugün yapılan anayasa ise mevcut anayasanın daha gerisinde. ‘Hayır’ diyoruz çünkü KHK’lerle, OHAL’le yönetilen bir ülke istemiyoruz. Karaman’da cinsel istismara uğrayan çocuklar için ‘hayır’, Adana’da yanan çocuklar için ‘hayır’. Kadın cinayetleri için ‘hayır’, işsizlik ve iş cinayetleri için ‘hayır’ demeliyiz. Biz kadınlar yaşatmaktan yanayız, herkesin kendi rengi, diliyle var olacak bir anayasa istiyoruz” dedi.

Wan da ‘hayır’ı örgütlüyor

HDP ve DBP’li kadınların bugün başlatacağı kampanyanın bir ayağı da Wan’da yürütülecek. HDP İpekyolu Eşbaşkanı Edibe Babur, ‘Tek adam siyasetine karşı’ olduklarını ve özelikle kadınların ‘hayır’ demesi gerektiğini vurguladı. Babur, ‘yeni anayasa ile kadınların eve gönderilmek istendiğine’ dikkat çekti. DBP Erdîş Eşbaşkanı Hatice Yıldız da, yeni anayasada kadının statü ve söz hakkının olmadığını vurguladı: “Kürt, kadın ve çocuk haklarının olmadığı bir anayasa da tekçiliğe ‘hayır’ diyeceğiz. Bu kampanyamıza en çok kadınların destek sunması gerekiyor. Çünkü yeni anayasada kadına dair hiç bir şey yok.”

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR