‘Bizim hikâyemizi erkekler yazmamalı’

Post date:

Author:

Category:

Protekiz’de alternatif bir medya olarak kurulan ve ismi Portekizce “Giyotin” anlamına gelen Guilhotina’da çalışan Leonor Machado, “Ana akım medya insanları kör etmek üzerine kurulu” diyor.

Gazete Şûjin’ın sorularını yanıtlayan Machado, belli bir ofisleri ya da merkezleri olmadığını ve Portekiz ile İspanya’da örgütlü olduklarını söylüyor.

Anarşist bir portal

Portekiz’de az sayıda alternatif medya kanalı olduğunu ve bunlardan birinin de kendi çalıştığı anarşist internet portalı olduğunu ifade eden Machado, ‘neden ana akım medyada yer almadığını’ şu sözlerle ifade ediyor: “Ana akım medya insanları kör etmek üzerine kurulu. O yüzden bizim daha eleştirel, ülkede neler olup bittiğine dair bilgi veren yayınlara ihtiyacımız var. Siyasetçiler ve medya bizi kandırmaya çalışıyor. Medyalar büyük şirketler tarafından yönetiliyor.”

Bizi biz anlatmalıyız

Medyadaki erkek diline de değinen Machado, “Erkekler, erkek diliyle yazıyorlar ve bu konu hakkında tartışmaya başlamamız gerekiyor” diyor. Özellikle medyada yer alan kadın haberlerinin kadınların tarafından yazılması gerektiğini ifade eden Machado, “Kendi kendimizi temsil etmemiz lazım. Bütün bu yaşadıklarımızı ve hikâyelerin anlatılmasını bir erkeğe bırakmamalıyız. Bir erkeğin bizim hikâyemizi yazması için beklememeliyiz. Bizi etkileyen her şey hakkında ve kendimiz için haberler yapmalıyız” diyor.

Örgütlenmeden olmaz

Portekiz’de geleneksel değer ve dinin baskısından kaynaklı kadınların yaşadığı sorunlara da dikkat çeken Machado, ev içi şiddet ve yargı ile hükümetin erkek lehine hareket ettiğini ifade ediyor. Machado, ülkedeki kadın örgütlenmelerinin de bu konuda yetersiz olduğuna değiniyor: “Bazı kadınlar daha fazla haklara ulaşmamız gerektiğini hissediyor ancak örgütlenmeden bunu nasıl yapabiliriz?”

*Portekiz’de alternatif bir yayın olan Guilhotina’yı guilhotina.info adresinden ve Facebook ile Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

HAMBURG

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR