Bu düzeni kadınlar değiştirecek; 25 Kasım’da meydanlara!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yaklaşan 25 Kasım ile birlikte kadın örgütleri de meydanlarda taleplerini haykırmaya hazırlanıyor. TJA aktivisti kadınlar, 25 Kasım’a çağrı yaparak, ‘Bu düzeni kadınlar değişterecek’ diyor

Özgür Kadın Hareketi/Tevgera Jinên Azad (TJA) İstanbul bileşenleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ne yönelik düzenleyecekleri eylemler için hazırlıklarını sürdüyor. O gün alanlarda olmanın önemli olduğuna vurgu yapan TJA aktivisti kadınlar, ‘devlet ve erkek şiddetine karşı örgütlülüğü büyütme’ çağrısı yapıyorlar.

Öcalan’ın fikirlerinden besleniyoruz

Kadınların yaşamın her alanında yok sayıldığını vurgulayan TJA aktivisti Emine Erbay, “Buna izin vermeyeceğiz. Biz kimsenin kölesi değiliz. Biz Sayın Öcalan’ın kadın perspektiflerinden besleniyoruz. Keşke daha erken tanışsaydım Sayın Öcalan’ın perspektifleri ile ve mücadeleye daha erken katılsaydım” diyor.

Boyun eğmeyin

Artan kadın cinayetlerini, taciz ve tecavüzleri hatırlatan Erbay, alıştırılmak istenen bu düzeni kadınların değiştireceğine vurgu yaptı. Erbay, “Kadınlar susmasınlar, göz yummasınlar, boyun eğmesinler. Haklarına sahip çıksınlar ve bizimle beraber 25 Kasım’da meydanlarda olsunlar. Taybet İnan’ın, Sara’nın, Bêrîtan’ın mücadelesini büyüteceğiz” dedi.

Sokaklarda olacağız

Bir başka TJA aktivisti Gülistan Aydın ise, kadın bedenine yönelik her gün sözlü ve fiziksel saldırıların, kadın cinayetlerinin arttığını hatırlatarak, “Kadın bedeni üzerinden bir savaş yürütülüyor. Biz tüm bunlara karşı sokaklarda olacağız ve sesimizi haykıracağız” diye konuştu.

OHAL’e rağmen sokaklardayız

Kadınlar olarak her gün yaşam kaygılarının arttığına dikkat çeken Aydın, “Bu kaygıları ancak beraberken aşabiliriz. Kadınlar üzerinden iktidarlıklarını sürdürmek isteyenlere izin vermeyeceğiz. Emekçi kadınların emeğine sahip çıkacağız. Faşizme karşı, OHAL’e rağmen sokaklarda olacağız. ‘Kimse bize ne yapacağımızı söylemesin’ demek için sokakta olacağız. Tüm kadınları da örgütlenmek ve güçlenmek için 25 Kasım’da alanlara çağırıyoruz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR