Bu fakültede kadınlar kendisini sorgulayacak

0
353

Dünyada bir ilke imza atan Rojava, kurduğu üniversitede Jineoloji Fakültesi’ni açtı. Kadın Akademisi üyesi Figen Aras, fakültenin Ortadoğu’daki ‘karanlığın aydınlatılması, kadın bilgisinin açığa çıkmasını hedeflediğini’ söyledi

Rojava Üniversitesi’nde açılan Jineoloji Fakültesi, birçok kadında heyecan yarattı. Dünyada bir ilki temsil eden Fakülte, kadın kazanımları açısından da tarihi bir önem teşkil ediyor.

Jineoloji Fakültesi’nde kadın iradesinin gelişmesi, kadın sorunlarının görünür olması, kadın erkek eşitliği konusunda adımların atılması gibi konuların bilimsel bir çerçeveye ulaşması için geniş materyaller hazırlandı. Eğitim müfredatında ise “Jineoloji’nin Kapısı”, “Jineoloji’nin Tarihi”, “Ortak Yaşam Bilimi” gibi dersler yer alacak. 2 yıllık bir bölüm olan Fakülteden mezun olan öğrenciler, lisans almak için istekleri üzerine staj görecek.

Jineoloji Fakültesi’nin kadınlarda yarattığı etkilerini Kadın Akademisi üyesi Figen Aras, Mezopotamya Ajansı’na değerlendirdi. Aras, Jineoloji Fakültesi’nin kendilerinde “büyük bir heyecan yarattığını” söyledi ve dünyada bir ilk olduğunu belirtti. Rojava’da Kürtlerin sadece DAİŞ’e karşı değil, kadın özgürlük mücadelesi de verildiğini kaydetti.

‘Tüm dünyaya örnek olacak’

Fakültenin tamamıyla Ortadoğu’daki “karanlığın aydınlatılması ve kadın bilgisinin açığa çıkmasını hedeflediğini” dile getiren Aras, “Kadının yaşamdan koparılmasıyla birlikte Ortadoğu’da yaşamın karartıldığı, bunun ise ancak ve ancak kadın kendi bilgisini, tarihini doğru tanımlamasıyla olabileceği yazıyor. Böyle olabileceği oranda toplumsal sorunların çözülebileceği ve doğal toplum zihniyetin tekrar canlanabileceğine yer veriliyor” dedi. Jineoloji Fakültesi’nin önemine dikkat çeken Aras, “Bir halk mücadelesi yaşanıyor. Ama bununla birlikte eş güdümlü olarak bir kadın zihniyet aydınlanması da yaşanıyor. Bu nedenle bütün dünyaya örnek oluyor. Entelektüel bilginin değil, yaşamda güzel olan her şeyin yeniden anlamına kavuşması, toplumsallaşması, bunun belli bir sistematiğe kavuşarak sonsuzluğa gitmesi tarif edilemez bir duygudur” diye konuştu.

‘Kadın gerçekliği açığa çıkarılıyor’

Aras, Jineoloji’nin kurumsallaşmasına dair de şunları söyledi: “Bazen teorisini yaparız. Çok değerli bilgimiz de olur. Ama bu teoriyi somut kurumsallaştırmak, eylemliliğe, yaşama dönüştürmek çok değerlidir. Rojava, bugün bunu başardı. Sadece kadınlardan oluşan, kadın bakış açısıyla hazırlanmış bir müfredat… Erkek egemen zihniyetin hakim olmadığı, paralı eğitimin olmadığı, öğretmen ve öğrenci ilişkisinin olmadığı bir eğitim sistemidir” Aras, Jineoloji Fakültesi’ndeki ders konularını da şu sözlerle anlattı: “Fakülte’de kapitalist modernite, demokratik modernite, ahlak, yöntem, hakikat hatta yaşamı ilgilendiren tüm konular derslerde mevcut. Dolayısıyla yaşamdan koparılmış kadın gerçekliğini açığa çıkarmayı hedefliyor. Bu, bizim açımızdan çok değerlidir. Tarif edilemez bir kıskançlık da yaşadık. Çünkü her kadının hayalidir. Kendi eğitim sistemini hiçbir baskı, eril zihniyet, cinsiyetçilik yaşanmadan özgür bir ortamda almasıdır.”

Kadın bilgisi bütün dünyaya nefes aldıracak

Jineoloji Fakültesi’nin “bütün dünyaya büyük bir nefes aldıracağını” da ifade eden Aras, “Dünya kadınlarına da büyük bir heyecan ve etki yaratacaktır. Hatta kadınlar ‘Neden ben de kendi coğrafyamda böyle bir projeye katkı sunmayayım’ diye kendisini sorgulayacaktır. Her kadının içinde bu istek ve heyecan vardır. Ve yaşanacaktır” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here