‘Bu irade inanç aşılıyor’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kışanak’ın gözaltına alınması ile birlikte ‘kadın iradesinin gasp edildiğini’ söyleyen Türkiyeli kadın örgütü temsilcileri, iradelerine sahip çıkmak adına yerlerde sürüklenen vedarp edilen kadınların   ise ‘inanç aşıladığını’ vurguluyor

DBP’li belediyelere atanan kayyumlar ile birçok belediyenin kadın kurumları kapatıldı, kadın belediye eşbaşkanları ya gözaltına alındı ya da görevden alındı. Gözaltına alınanlardan sonuncusu ise kadın çalışmalarıyla ön plana çıkan Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak oldu. Kürdistan ve Türkiyeli kadınlar tarafından belediyelere yönelik bu uygulamalar ‘kadın kazanımlarına bir saldırı’ olarak yorumlanırken, protestolar esnasında devlet güçlerinin kadınlara yönelik tutumu da büyük tepki topladı.

9tepki-gulsu-kav2Kışanak bir örnek

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav, Kışanak’ın gözaltına alınmasının OHAL ve savaşın kadınların yaşamını nasıl doğrudan etkilediğinin net bir örneği olduğunu söyledi. Kayyumlar ile kadın kazanımlarının yok edilmeye çalışıldığını belirten Kav, Kışanak’ın gözaltına alınması ile de tüm kadınlara bir gözdağı verildiğini vurguladı. Kav, “Kadınlar bunu asla kabul etmeyecek, sonuna kadar direnecek, mücadele edecekler” diye konuştu.

‘Gereken cevap direniş’

15 temmuz darbe girişiminin ardından OHAL uygulamaları ile kadınların hayatlarına ‘gerçek bir darbe vurulduğunu’  ifade eden Yeryüzü Kadınları Sözcüsü Aylin Kaplan da şunları belirtti: “Kışanak’ın gözaltına alınması ve Amed’de kadınların darp edilmesi esasında tüm kadınların iradesinin bastırılmaya çalışılması anlamına gelmektedir. Yaratmaya çalıştıkları erkek imparatorluğuna kadınların vermesi gereken cevap özgücümüze dayanan örgütlü ve kesintisiz bir direniş hattıdır.”

9tepki-pinar-turk‘Direnişi gördük’

Amed’de Kışanak’ın gözaltına alınmasını protesto eden kadınlara dönük polis saldırısını hatırlatan Sosyalist Kadın Mezlisi Sözcüsü Pınar Türk ise “Tüm bu müdahaleler ve gözaltına alınma biçimlerinin yanında çok değerli bir şeyi de gördük biz. Kadınların direnişi” dedi. Kadınların ‘yerlerde sürüklenmek pahasına’ belediyelerine sahip çıktığını ifade eden Türk, bu iradenin erkek egemen düzeni korkuttuğunu söyledi. Türk, “Bu irade biz kadınlara müthiş bir güven ve inanç aşılıyor” diye konuştu.

Önce belgelere el koydu sonra kapattı 

Kayyum atandığında ilk iş olarak belediye bünyesinde faaliyet yürüten Sitiya Zîn Kadın Danışmanlık Merkezi’nde kadınların şiddet ve cinsel saldırılara ilişkin yaptığı başvurulara el koymuştu. Kayyum bu kez Sitiya Zîn Kadın Danışmanlık Merkezi’ni tamamen kapattı. Merkezin 4 çalışanı ise temizlik personeli olarak başka birimlere atandı.

İSTANBUL/DİHA

 

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR