‘Bu tasarı kadın ve çocuklar için zulümdür’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Irak’ta çocuk yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısının meclise sunulmasına yönelik kadınların tepkisi sürüyor. Irak Parlamentosu’nun YNK’li üyesi Rengîn Ebdullah, tasarının ancak toplumsal baskı ile geri çekilebileceğini belirtti.

Şii parlamenterlerin söz konusu cinsiyetçi ve mezhepçi yasa tasarısını sayı çoğunluğuna sahip oldukları için onaylamak istediğini belirten Rengîn Ebdullah, tasarının onaylanmaması için toplumsal ve uluslararası baskının artması, yine parlamentodaki siyasi partilerin anlaşması gerektiğine dikkat çekti. RojNews’ten Marî Bekir’e konuşan Rengîn Ebdullah, “Kadın Komisyonu’nda bulunan Kürt parlamenterler bu tasarıya engel olmak için çok çabaladı. Bu tasarı kadın ve çocuklar için zulümdür. Tasarı ancak toplumsal baskı ile engellenebilir” dedi.

İnsan haklarına aykırı

ANHA’dan Şînda Ekrem’e konuşan Cizîr Toplumsal Adalet Meclisi Üyesi Edla Xelil de, kararın insanlık değerlerine karşı olduğunu belirtti. Xelil, “Bu kararın çıkması kabul edilemez. 18 yaşından küçükler evlendirilemez, bu insan hakları ihlalidir. Aynı zamanda uluslararası hukuk ilkelerine de aykırıdır. Karar tüm toplumda olumsuz etki yaratacak” diye konuştu.

Tasarıda neler var?

Irak parlamentosunda 30 Ekim günü yapılan oturumunda, bazı milletvekilleri tarafından medeni kanunun değiştirilmesini içeren bir yasa taslağı sunuldu. Yasa taslağı; çocuk evliliklerin önünü açtığı, erkeklerin birden fazla evlilik yapmalarını sağladığı ve miras davalarında kadınları paysız bıraktığı gerekçesiyle yoğun eleştirilere neden oldu. Irak medeni kanununda ciddi değişiklikleri içeren bu yasa tasarısına göre, erkekler kanuni yollar dışında dini vecibelere göre 9 yaşındaki bir kız çocuğu ile evlenebilir. 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR