‘Bu ülke bizi hiçbir zaman sevmedi’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

3 yıl önce 25 Ekim’de kendisine tecavüz eden erkeğe karşı yaşamını savunduğu için idam edildi Reyhan Cabbari. Cabbari annesine yazdığı son mektupta, ‘İçime sevgisini ektiğin bu ülke beni istemedi’ demişti.

19 yaşındayken, kendisine tecavüz eden erkeğe karşı özsavunma hakkını kullanarak öldüren Rehyan Cabbari, 25 Ekim 2014’te İran rejimi tarafından idam edildi. 2009 yılında tutuklanan ve 5 yıl boyunca cezaevinde kalan Cabbari hakkında idam cezası veren İran molla rejimi, Cabbari’nin meşru müdafa hakkını görmezden geldi. Rejimin idam kararına karşı uluslarası örgütler açıklama yaparken, dünyanın birçok yerinde de sokaklara dökülen kadınlar, özsavunma hakkının meşru olduğuna dikkat çekerek, idam kararının geri çekilmesini istedi. Ancak erkek egemen İran rejimi çağrılara kulak vermedi ve Cabbari’yi idam etti. Cabbari idam edilmeden önce annesine yazdığı mektupta, “Bu dünya bizi hiç sevmedi… İçime sevgisini ektiğin bu ülke, beni hiçbir zaman istemedi” diyerek ülkesinin kadınlara olan bakış açısını özetledi.

‘Düşüncelerim değişti’

Cabbari mektubunda annesine şöyle seslendi: “Öğrendim ki, bugün kısasla tanışma sırası benimmiş. Yaşam kitabımın son sayfasına geldiğimi senden öğrenemediğim için kırgınım… Sen bizlere okula giderken bir kavga ya da şikayet karşısında bir hanımefendi gibi olmamızı öğretmiştin. Nasıl davranmamız gerektiğinin altını ne kadar çok çizdiğini hatırlıyor musun? Senin deneyimlerin yanlıştı. O olay başıma geldiğinde, öğrendiklerimin bana yardımı olmadı. Mahkemede beni soğukkanlı ve zalim bir suçlu gibi anlattılar… Ve içime sevgisini ektiğin bu ülke beni hiçbir zaman istemedi, beni sorgulayanların hakaretleri yüzünden ağlarken, en adi sözlerini dinlerken, hiç kimse bana destek olmadı. Güzelliğimin son işareti saçlarımı kazıdığımda 11 gün hücre cezasıyla ödüllendirildim… Karakoldaki ilk günümde, yaşlı bekar bir görevli canımı yakmak için tırnaklarımı kullandığında, güzelliğin burada aranan bir şey olmadığını anlamıştım… Anneciğim, düşüncelerim değişti ve bunun sorumlusu sen değilsin…”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR