Bursa Kadın Platformu: Başkanlığa ‘hayır’ diyoruz

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Bursa Kadın Platformu başkanlık referandumunda “Hayır” diyeceklerini açıkladı. Eğitim Sen basın toplantı salonunda yapılan basın açıklamasında kadınlar “Haklarımız için ‘Hayır’da birleşiyoruz” dedi.

Bursa Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Pınar Koyuncular, “Ülkenin yarısıyız, haklarımız için ‘Hayır’da birleşiyoruz. Her gün kadın cinayeti, cinsel şiddet, çocuk istismarı haberleriyle güne başlıyoruz. Kadınlar sokaklarda saldırılara maruz kalıyor, darbediliyor, işkencelerle öldürülüyorlar. Kadın cinayetleri ile birlikte vahşet de gittikçe artıyor. Geçen yıllara oranla 2016 yılında kadın cinayetleri arttı, 328 kadın kardeşimiz hayatını kaybetti. Bu yıl kadın cinayetlerinin yüzde 50’si OHAL döneminde gerçekleşti. Geçtiğimiz Ocak ayında 37 kadın kardeşimiz öldürüldü. Bugün burada bizleri Ortaçağ karanlığına sürüklemeye çalışanlara karşı, yaşam hakkımızı elimizden almaya çalışanlara karşı ‘Hayır’ demek için toplandık” diye konuştu. 

Koyuncular şöyle devam etti: “Anayasa değişikliğinin referandumdan geçmesi tüm toplumu derinden etkileyecek; kadınların hayatını olumsuz yönde tümüyle değiştirecek sonuçlar yaratacak. Kadınlar da bunun farkında, önde giden ‘Hayır’ tercihinde, kadın oranının daha fazla olması bunu gösteriyor. Nüfusun ve seçmenin yarısını oluşturan kadınların elbette farklı dünya görüşleri var. Medeni bir hukukun olmadığı bir toplumun kadınlar için neye benzediğini dünya örneklerinden biliyoruz. Ama yine en çok da kendi hayatımızdan, Türkiyeli kadınların başına gelenlerden; yaşayamadığımız hayatlarımızdan biliyoruz. Şiddetten kurtulmak, çocukları istismardan korumak istiyoruz. Kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı tahammül edilemeyecek bir düzeye ulaştı. Kendi onurumuzu ve çocukların hayatını bile koruyamayacaksak, biz niye varız ki? Başkanlık bunlara çare olacak mı? Olmayacağı için, kadınlar olarak başkanlığa hep birlikte hayır diyoruz” dedi. (Bursa/EVRENSEL)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR