Bütün faşist iktidarlar aynıdır

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP hükümetinin izlediği kadın politikalarını eleştiren HDP Eşbaşkanı Kemalbay, ‘Kadınlar üzerinden politika yapmak, zaten dünyadaki bütün faşist iktidarların başvurduğu yöntemlerdendir’ dedi

Halkların Deokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Serpil Kemalbay, kadınların ve muhalefetin tüm itirazlarına rağmen AKP oyları ile Meclis’ten geçirilen ve müftlülere nikah yetkisini de içeren yasa tasarısı ile birlikte bir bütünen hükümetin kadın politikalarını değerlendirdi.
JinNews’ten Medine Mamedoğlu’na konuşan Kemalbay, AKP’nin bugüne kadar izlediği poltikaların bugün bu yasalara zemin hazırladığını söyledi. Kemalbay, “Sürekli olarak o gelenekçi, erkek egemen anlayışla kadınların yerinin aslında ev olduğunu, kadınların ancak ve ancak AKP politikalarına hizmet ettiği sürece, dışarıda olabileceğini ima eden açıklamalarına biz hep rastladık” dedi.

Sorunların üstü örtülüyor

Olağan Üstü Hal (OHAL) ve Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kadın kazanımlarının yok edilmeye çalışıldığını ve ‘AKP rejiminin tek adam rejimini oluşturma iddiasında olduğunu’ ifade eden Kemalbay, “Kadınlar üzerinden politika yapmak, zaten dünyadaki bütün faşist iktidarların başvurduğu yöntemlerdendir” diye konuştu.
Müftülük yasasına karşı çıkan kadınların, Meclis önünde yerlerde sürüklenerek engellenmeye çalışıldığını hatırlatan Kemalbay, şu değerlendirmeyi yaptı: “AKP faşizm uygulamalarından besleniyor. Sokağı, özellikle bu eylemleri yok sayan bir noktaya geliyor. Biz bu politikaların Türkiye’yi kutuplaştırmaya hizmet ettiğini ve tam da kutuplaştırmak ve ayrımcılık yapmak için gündeme getirildiğini düşünüyoruz. Türkiye’nin en derin, en yoğun tartışmaları sanki müftülük tartışmalarına sıkıştırılmak ve bunun üzerinden bütün sorunların üstü örtülmek isteniyor.”

İtirazımız bu noktada

Hükümetin siyasi iktidarını yeniden üretmek için kadınları araçsallaştırdığına dikkat çeken Kemalbay, çıkarılan bu yasaların geri çekilmesi için mücadele edeceklerini söyledi. Kemalbay, “Türkiye’de şu anda AKP saray faşizmi egemen ve OHAL faşizmi kadınları baskı ve şiddetle demokratik haklarından men etmeye çalışıyor. İşte bizim itirazımız bu noktadadır. Kadınları ve bütün toplumsal kesimleri birbirinden uzaklaştıran bu politikalara ‘hayır’ diyoruz. Kadınlar özgür bir yaşamı kendi elleri ile inşa edecek” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR