‘Çalışmalarımız devam edecek’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Kadın Meclisi sözcüsü Besime Konca’nın tutuklanmasının ardından sözcülüğe seçilen Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Kadın Meclisi olarak çalışmalarına güçlü bir şekilde devam edeceklerini söyledi.

Meclis’te Kadın Grubu oluşturan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca’nın tutuklanmasının ardından Kadın Meclisi sözcülüğüne Agirî (Ağrı) Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir seçildi.

Meclis’te bir ilki başardık

Parlementoda kadın gündemini, kadının sesini ikinci sınıfa iten erkek egemenliği olduğunu söyleyen, Dirayet Taşdemir, bu gerçekliğin HDP’li kadın vekillerin meclise girmesi ile değiştiğini belirtti. Dirayet Taşdemir, “HDP’li kadınların Meclis’e girmesi ile yıllardır özellikle Kürt kadın hareketi, feminist hareketi veya bir bütünen mücadele veren kadınların yansıması olarak Mecliste yer alıyoruz” dedi. Oluşturdukları Kadın Grubu ile meclis tarihinde bir ilki başardıklarını ifade eden Dirayet Taşdemir, bunun eril iktidarı değişime uğrattığını söyledi.

Kadını susturmak istiyorlar

Şu anki rejimin ‘kadınları kendisine tehlike’ olarak gördüğünü vurgulayan Dirayet Taşdemir, “Toplum tek sese alıştırılmaya çalışılıyor ve bunun karşısında en büyük mücadeleyi kadınlar veriyor” dedi. 4 Kasım’da siyasetçilere dönük bir darbe gerçekleştiğini, öncesinde DBP’li belediyelere kayyumlar atandığını ve belediye eşbaşkanlarının tutuklandığını hatırlatan Dirayet Taşdemir, “Düşünen, direnen, mücadele veren kadınların kategorize edilerek susturulmaya çalışıldığına tanıklık ediyoruz” ifadelerini kullandı.

5 Şubat’ta Ankara’da

Tutuklama ve baskılara rağmen HDP Kadın Meclisi olarak çalışmalarına güçlü bir şekilde devam edeceklerini söyleyen Dirayet Taşdemir şöyle devam etti: “Kadın Meclisi olarak kimi planlamalarımızı yaptık. Önümüzde bir referandum var ve bu referandum karşısında biz de HDP, HDK Kadın Meclisleri olarak Türkiye ve Kürdistan’da ciddi bir mücadele yükseltecek planlarla kararlaşmalar aldık.” 5 Şubat’ta Ankara’da kadınlar olarak bir deklarasyon yayınlayacaklarının bilgisini de veren Dirayet Taşdemir, daha sonraki planlamalarda bütün bölgelerde ‘hayır’ı örgütleme çalışmaları yapacaklarını söyledi.

AMED

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR