Cinsel istismar örtbas ediliyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Her geçen gün artan cinsel istismar olayları ya örtbas edilmeye çalışılıyor ya da yargı istismarcıları koruyor. Cinsel istismarı ortaya çıkaranlar tehdit edilirken, aynı zamanda cinsel istismara uğrayanlar ise ‘örf-adet’ kisvesi altında baskı altında tutuluyor

Sistematik olarak devam eden ve normalleştirilen cinsel istismar olayları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Mevcut hükümet politikalarıyla cinsel istismarı meşrulaştırırken, bağımsızlığından eser kalmayan mahkemeler ise cinsel istimarcıları korumaya devam ediyor. Son olarak Wan’ın (Van) Ebex (Çaldıran) ilçesinde 12 Mayıs’ta, 7 yaşındaki Z.K., 9 yaşındaki ağabeyi S.K. ile sokakta oynadığı sırada 25 yaşındaki E.T. tarafından zorla kaçırılarak cinsel istismara maruz kaldı. Olayın ardından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursan Odabaşı Tıp Fakültesi Kadın Doğum Servisi’ne kaldırılan çocuk, o günden bu yana hastanede tutuluyor.

Ortaya çıkaran öğretmene tehdit

17 Mayıs tarihinde ise Wan’ın Erdîş (Erciş) ilçesine bağlı bir köyde, Mesut D. adlı öğretmenin öğrencileri cinsel istismara maruz bırakılması aynı okulda görev yapan Semra Sargut tarafından ortaya çıkarılmıştı. Olayın ardından tutuklanan Mesut D.’nin daha öncede okuldaki birçok öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu ve durumun okul yönetimi tarafından gizlendiği ortaya çıkmıştı. Yaşanan cinsel istismar olayının ortaya çıkmasının ardından köy halkı mahalle camisinde bir araya gelerek, çocuklarını okula göndermeme kararı alarak, okulu ve okul yönetimini boykot etmişti.

Cinsel istismarcı korunuyor mu?

Yaşanan cinsel istismar olayının ardından veliler okul yönetimin değişmesi için imza toplarken, istismarı ortaya çıkaran öğretmen Semra Sargut ise tehdit ediliyor. Erciş Milli Eğitim Müdürü Erol Şimşek, Mesut D.’nin 10 çocuğa cinsel istismarda bulunmasını inkar edip, olayın üstünü kapatmaya çalışırken, Erciş Kaymakamlığı ise yaptığı yazılı açıklamada istismar olayının gerçek olduğunu ve soruşturma başlatıldığını belirtmişti. Edinilen bilgilere göre, istismarda bulunan Mesut D.’nin AKP’ye yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir Sen’e üye olduğu ve korunmaya çalışıldığı iddia edildi. . Öte yandan aynı okulda ücretli öğretmenlik yapmış ve Mesut D.’nin akrabası alan başka bir öğretmenin de cinsel istismardan dolayı başka bir şehre gittiği kaydedildi.

İstismar davasında herkese tahliye

Amed’in Pasûr (Kulp) ilçesinde 14 yaşındaki zihinsel engelli bir kız çocuğuna cinsel istismar davasında mahkeme heyeti, “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 44.5 yıl hapsi istenen ve aralarında AKP İlçe Gençlik Kolları başkanının da bulunduğu tutuklu 12 kişiyi tahliye etti.

Öte yandan, Wan Erdîş’e bağlı bir köyde 4 çocuğa cinsel istismarda bulunan Hakan Y. isimli öğretmen sevk edildiği adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Cinsel istismar davasına çağrı

İzmir Menderes’te bir köy okulunda 6 kız çocuğunun okul müdürü Adil Ş.’nin cinsel istismarına maruz bırakılmasıyla ilgili açılan davanın duruşmasına İzmir 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün devam edilecek. Cinsel istismarı ortaya çıkaran öğretmen Saadet Özkan,kadın örgütlerine davayı sahiplenme çağrısı yaptı.

WAN – ANKARA / ŞÛJIN

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR