Cinsel istismara cezasızlık için ’12 yaş’ sınırı

Post date:

Author:

Category:

Cinsel istismarı aklayan önergenin geri çekildiği yasa tasarı Meclis’te kabul edildi. Tasarıda 12 yaşından küçük çocuklara cinsel istismara ilişkin düzenlemeler yapılırken, eril yargı sistemi bu yasaya göre, 12 yaşından büyük çocuklara cinsel istismarda ‘rıza’ kavramına başvurabilecek

Cinsel istismarı aklayan düzenlemenin, halkın tepkisi nedeniyle çıkarıldığı yasa tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. “Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nda Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iptal ettiği “çocukların cinsel istismarı” başlıklı 103’üncü maddesi yeniden düzenlendi. Yasaya göre, cinsel istismar zanlıları 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

12 yaş sınırı getirildi

12 yaşından küçük çocuklara cinsel istismar suçunda ceza 10 yıldan, istismarın her türlüsüne 5 yıldan az olmayacak. Tecavüz suçunda ise, en az 16 yıl hapis cezası verilecek. Çocuğun 12 yaşından küçük olması halinde verilecek ceza 18 yıldan az olmayacak. Türk Ceza Kanunu’ndaki (TCK) değişiklikle 12 yaşından büyük ve küçük çocuklara yönelik cinsel istismarda farklı cezalandırılmaların uygulanması olacak. Yargı sistemi bu yasayla 12 yaşından büyük çocuklara yönelik cinsel istismarda “rıza” arayabilecek.

AYM iptal etmişti

AYM, TCK’nin çocuğun cinsel yönden istismarını düzenleyen 103. maddesinin birinci fıkrasındaki “15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına” ilişkin hükmü iptal etmişti. Değişikliğin gerekçesi olarak Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 14 Temmuz’da iptal ettiği maddelerin değiştirilmesi gösterildi.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR