Çocuğuna soyadını vermek isteyen anne hakkında son söz söylendi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kararda, aynı hukuksal konumda olan erkeğe velayet hakkı kapsamında tanınan çocuğun soyadını belirleme hakkının, kadına tanınmamasının velayet hakkının kullanılması bakımından cinsiyete dayalı farklı bir muamele teşkil edeceği kaydedildi. Davacı kadın, boşandıktan sonra velayeti verilen çocuğu A.E.’nin soyadının kendi kızlık soyadı ile değiştirilmesi için dava açtı. Dava yerel mahkemece reddedildi. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi de kararı onadı.

Karara itiraz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ne geldi. Daire, yerel mahkeme kararını bozarken, istinaf mahkemesi kararını da kaldırdı.
Bozma kararında, velayet hakkı kapsamında çocuğun soyadını belirleme hakkının da yer aldığı hatırlatıldı.

Aynı hukuksal konumda olan erkeğe velayet hakkı kapsamında tanınan çocuğun soyadını belirleme hakkının kadına tanınmamasının velayet hakkının kullanılması bakımından cinsiyete dayalı farklı bir muamele teşkil edeceği kaydedilen kararda, çocuğun taşıdığı ailenin soyadını, evlilik birliğinin sona ermesi ile kendisine velayet hakkı tevdi edilen annenin kendi soyadı ile değiştirmesini engelleyici yasal bir düzenlemenin bulunmadığı ifade edildi.

Kaynak: Milliyet

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR