‘Çocuk rızasına bakılarak evlendirilemez’

Post date:

Author:

Category:

Cinsel istismarda 12 yaş sınırını içeren kanun tasarısının Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmesine tepki gösteren Sosyolog Sema Sancak, ‘18 yaşın altındaki çocuğun ‘rıza’sına bakılmaz’ dedi

Meclis Genel Kurulu’na sunulan “çocuklara karşı işlenen cinsel istismar suçlarında, failin mağdurla evlenmesi durumunda cezanın önce askıya alınması, zaman aşımından sonra da affedilmesini” öngören yasa tasarısı, başta kadınlar olmak üzere gelen tepkiler üzerine iptal edilse de, Torba Yasa içerisine konularak kabul edilen TCK 103. madde değişikliği ile cinsel istismarda yaş sınırlanması 15’ten 12’ye düşürüldü. Böylece 12 yaşındaki çocuğu istismar eden kişi, çocuğun “rıza”sı olduğu gerekçesiyle aklanabilir veya çocuk yine “rızası var” denilerek evlendirilebilir.

Uluslararası normlara aykırı

Önergenin iptalinin yeterli olmadığını belirten ve tasarının tümüyle iptal edilmesi gerektiğini vurgulayan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Uzman Sosyolog Sema Sancak, iptal için düzenlenen imza kampanyalarına dahil olduklarını ve toplanan imzaları gerekli yerlere ulaştırmayı hedeflediklerini belirtti. Sancak aynı zamanda düzenlemenin “uluslararası hukuk normlarına aykırı” olduğunu belirtti.

Var olan yasaların dahi çocuklara yönelik istismarı engelleyemediğine işaret eden Sancak, “18 yaşın altındaki çocuğa resmi nikah yapılmadığı halde imam nikahıyla yapılan binlerce evlilik var. Bunun da en büyük sebebi yasada; 18 yaşın altında yapılan imam nikahının kişinin şikayeti şartına bağlanmış olmasıdır. Hiçbir şekilde 18 yaşın altında olan bir çocuğun ‘rızasına’ bakılarak evlendirme kararı alınamaz” diye konuştu.

Köklü değişim şart

Sancak çözüm için toplumsal bir dönüşüm ve koruyucu yasaların varlığı, ailede ve okulda büyüyen bütün çocuklara 2 yaşından itibaren verilecek eğitimlerin hayati önem taşıdığına dikkat çekti. Sancak, “Öncelimiz kadınların her alanda bilinçlenmesidir. Köklü bir değişim şart” dedi.

WAN

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR