DAİŞ, kadınları ‘sebaya’ olarak adlandırıyor

Post date:

Author:

Category:

DAİŞ çetelerinin kaçırdığı binlerce Êzidî kadından biri olan Necme Said’in çeteler tarafından satıldığına dair bir belge, Musul’da ortaya çıktı. Belgede ‘sebaya’ olarak adlandırılan Êzidî kadının, bin 500 dolara satıldığı belirtiliyor.

Said İsmail Ali, eşi ve 10 çocuğu ile birlikte 3 Ağustos 2014 tarihinde DAİŞ’in Şengal’e saldırısı sırasında Tilkesap köyünde çetelerin eline esir düştü. O günden beri haber alınamayan aile fertlerinden Necme adlı kadının, Irak ordusunun Musul’un batısına düzenlediği operasyonda DAİŞ’e ait belgelerin bulunması ile satıldığı ortaya çıktı. Ulaşılan ‘satış belgesi’nde, Necme Said adlı Êzidî kadının bin 500 dolara DAİŞ çetesi üyesi Ebu Zübeyir’e satıldığı belirtiliyor. Rudaw’da yer alan habere göre; ‘DAİŞ Mahkeme Divanı’ isimli dosya, Ninova

Vilayeti belgelerinin 221 sayılı belgesi olarak geçiyor. Belgede Necme’nin adı ‘Sebaya/savaş esiri’ olarak geçiyor.

Belgede Êzidî kadın Necme, “Necme Said İsmail, diğer adıyla Sebaya, 20 yaşında, bal renginde gözleri ve ince bir yapısı var” sözleri ile tanımlanarak, “Bu kadın ganimetin (Necme) sahibinin Ebu Mümin olduğu, onu Ebu Zübeyir’e sattığı ve sahibinin bundan böyle o olduğu” yazıyor. Necme’nin amcasının oğlu Said İsa İsmail ise, Necme’nin onları telefonla arayarak, kendisini satın alan kişinin öldürüldüğünü, toplamda 10 kez satıldığını, kardeşlerinin ve babasının ise nerede olduğunu bilmediğini aktarmış. Necme, Said İsa İsmail’e, ‘3 kez kaçma girişiminde bulunduğunu ve bombardımanda öldürülmezse kurtulacağını’ söylemiş.

Resmi olmayan verilere göre; DAİŞ’in Şengal’e saldırısı sırasında 6 bin 800 Êzidî kaçırıldı. Kaçırılan kadınların bir çoğu köle pazarlarında satıldı. Şimdiye kadar 4 bin 300 kişi kurtarıldı. Ancak 2 bin 500 kişinin akıbeti bilinmiyor.

HEWLER

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR