DAİŞ’ten kurtarılan kadınlar QSD ile yeniden doğduk

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

DAİŞ’ten kurtarılan Rakkalılar kendilerinin yeniden doğduğu ve özelikle korku dolu günleri geride bırakan kadınlar, QSD ile yeniden yaşama başladıklarını dile getiriyor

Fırat’ın Gazabı Hamlesi’nde Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) ikinci aşamasını devam ettirdikleri Rakka özgürleştirme operasyonunda kurtarılan yurttaşlar kendilerini yeniden doğmuş gibi hissediyor. dihaber’den Erdoğan Altan’ın geçtiği bilgilere göre özelikle kadınlar, DAİŞ’in karanlık yüzü sonrası kavuştukları özgürlüklerini “QSD ile hayata yeniden döndük” diyerek ifade ediyor.

‘Adına yaşamak denir mi?’

Savaşçılar tarafından özgürleştirilen Hemre köyünden 2 çocuk annesi Fatima Abdullah, DAİŞ’in zulmünden kurtuluşunu gözyaşları arasında anlattı. Esaretten kurtulmanın sevinicini dile getiren Abdullah, korku dolu günlerin bitimini “Allah’a binlerce kez şükürler olsun” sözleri ile ifade etti. Bir gün öldürüleceği ve kaçırılacağı korkusunun topraklarında yaşayan her kadının taşıdığı bir endişe olduğunu belirten Abdullah, “Adına yaşamak denilir mi, bilmiyorum. Ama bizim yaşadıklarımızı bir biz, bir de Allah bilir. Biliyorum artık o günler bitti ama hep hafızamızda. Onun için bizi kurtaran QSD’ye minnettarız” dedi.

‘Acı dolu günlere dönem istemiyoruz’

Dahwa köyünden 22 yaşındaki Emine Elî ise ailesinden birkaçını DAİŞ tarafından katledildiğini dile getirdi. Geniş bir ailesinin olduğunu vurgulayan Elî, DAİŞ’ten rahatsız oldukları için ailesinin hedef seçildiğini söyledi. DAİŞ’in ailesinin başına musallat olduğunu ve birçoğunu asılsız gerekçelerle infaz ettiğini, akrabası genç kadınların kaçırılıp alıkonulduğunu kaydeden Elî, “Artık ne zaman bize sıra gelecek diye hep korkuyorduk. DAİŞ bize çok kötülük yaşattı. Bundan sonra yaşamımız nasıl olacak onu bilmiyorum. Fakat onların esaretinden kurtulmak yeniden yaşama dönmek gibidir. O acı dolu günlere dönmek istemiyoruz. Yaşamımızı yeniden kurarak rahat bir şekilde devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

‘Karanlık günler geride kaldı’

Çatışmalardan dolayı harabeye dönmüş evlerini onaran 4 çocuk annesi Kevser Abdullah, yok edilen yaşamlarını yeniden kuracaklarını vurguluyor. QSD güçlerine teşekkür eden Abdullah, “Gerçekten birçok kadın ölümün ve kaçırılmanın eşiğinden kurtarıldı. Bu insanlara borcumuzu nasıl ödeyeceğiz bilmiyorum. Ama yaşamlarını ortaya koyarak, bizi kurtardılar. O karanlık günler geride kaldı. Allah onlarla olsun” diye konuştu.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR