DAİŞ’ten sonra Êzidîleri Irak polisi satıyor: Ticaret ağı kurmuşlar!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

DAİŞ’in esir aldığı ve daha önce Musul’da sattığı 13 yaşındaki kız çocuğu, bu kez 20 bin dolar karşılığında Irak polisi tarafından ailesine satıldı. DAİŞ’in kaçarken elindeki esir Êzidîleri sattığı ve bununla ilgili simsarlar aracılığı ile bir ticaret ağı oluştuğu belirtiliyor

DAİŞ’in 3 Ağustos 2014’te Şengal’e saldırarak esir aldığı binlerce Êzidî kadın ve çocuğun akıbeti hala bilinmiyor. Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Kuzey Suriye’de DAİŞ’e yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda yüzlercesi esaretten kurtarılsa da, farklı kentlere götürülen esir Êzidîler hakkında hala bir bilgi yok. Öte taraftan fermanda esir düşen Êzidî kadın ve çocuklar üzerinden Şengal, Musul ve Suriye’yi kapsayan bir ticaret ağının oluşturulduğu, DAİŞ’in esirleri aracılar eli ile 20 bin dolara akrabalarına sattığı ifade edildi.

DAİŞ kaçıyor

Esir ticaretinin DAİŞ’in gerilemesi ile başladığı ifade edilirken, bu işi Şengal, Musul ve Suriye’de yapan simsarların (aracılar) olduğu belirtiliyor. Bunların, DAİŞ’in elinde bulunan esirleri para karşılığı tekrar ailelerine sattığı dile getiriliyor. Kaçan kimi DAİŞ üyelerinin ellerindeki esirleri para karşılığında başkalarına sattığı, onların da simsarlar tarafından ailelerine satıldığı belirtilirken, bu ağa kimi Êzidîlerin de bulaştığı ileri sürülüyor.

DAİŞ Musul’da satmıştı

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Nazım Daştan ve Selami Aslan’ın ulaştığı bir fotoğraf, Musul’da Irak polisinin de işin içinde olduğunu gösteriyor. Telefon ile çekilen fotoğrafta bir Irak polisi ve DAİŞ’e esir düşmüş 13 yaşındaki bir Êzidî kız çocuğu bulunuyor. DAİŞ’in esir aldığı kız çocuğu daha önce Musul’da bulunan köle pazarlarında satılmış.

Irak polisi 20 bin dolara sattı!

Musul’un DAİŞ’ten temizlenmesi ile Irak güçlerinin eline düşen çocuk, ailesine 20 bin dolar karşılığında satılmış. Irak’ta 10 bin dolar için “defter” ifadesi kullanılıyor. Aile, kızlarını 2 deftere (20 bin dolar) aldığını belirtiyor. Aile, kızlarının Irak polisinin elinde olduğunu da bir Êzidî simsar aracılığı ile öğrendiklerini ifade ediyor.

Hala binlerce esir kadın var

3 Ağustos 2014 tarihinde DAİŞ Şengal’e saldırmış, saldırı sonrasında binlerce insanı öldürmüş, bir o kadar kadın ve çocuğu da esir almıştı. Sayısı net olmamakla birlikte 5 bine yakın Êzidî kadın Ortaçağ’dan kalma köle pazarlarında satışa sunulmuştu. Rakka ve diğer Kuzey Suriye kentlerinde QSD, YPJ ve YJŞ güçlerinin mücadelesi sonucu yüzlerce Êzidî kadın ve çocuk kurtarılsa da hala 3 bine yakın Êzidî kadının kurtarılmayı beklediği belirtiliyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR