Dersim ve Diyarbakırlı kadınlar alanlara çağırdı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde OHAL’e rağmen alanlara çıkacaklarını vurgulayan Dersim ve Diyarbakırlı kadınlar, şiddet, taciz ve tecavüz politikalarına karşı seslerini yükselteceklerini dile getirdi.

Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Diyarbakır’da 8 Mart günü İstasyon Meydanı’nda Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) öncülüğünde kitlesel miting gerçekleştirilecek. Kadınların alanlarda olacağı gün hakkında konuşan kadınlar, tüm kadınları birlikte alanlara çıkmaya çağırdı. Herkesi İstasyon Meydanı’na gelmeye davet eden Fatma Timur, “Efrin için seslerini yükseltmeye gelsinler. Sessiz kalmasınlar. Havada bulut Erdoğan Efrin’i unut. Kobanê nasıl kazandıysa Efrin de öyle kazanacaktır. İstasyon Meydanı’nda 8 Mart’ı coşkuyla kutlayalım. Bugün kadının üzerinde devam eden katliamlara, şiddete, tecavüze karşı kadınlar sokağa çıkmalıdır” dedi.
‘İSYANLARIMIZI BİRLEŞTİRELİM’
8 Mart etkinliklerinin polislerce engellenmeye çalışıldığına dikkat çeken Serap Kılıç ise “Kadına yönelik şiddetin, cinsel saldırının, çocuğa yönelik istismarın her gün arttığı bir ülkede yaşıyoruz. Tüm kadınların bunlara karşı 8 Mart’ta sokaklara ve alanlara çıkması gerekiyor. Hakların gasp edilmesine karşı, şiddet ve tecavüze karşı tek ses olmaya davet ediyoruz. Her kadın isyanını alıp alanlarda diğer kadınlarla buluşmalı” ifadelerini kullandı.
‘VAR OLDUĞUMUZU HAYKIRALIM’
Kadınların meydanlardan var olduklarını haykırmasını isteyen Serap Baysal da korkmayıp meydanlara çıkmaları gerektiğinin altını çizdi. Baysal, “Geleceğimiz olan çocuklara sahip çıkmak için kadınların meydanlarda olması gerekiyor. Kadınların tek bir çığlığı çok çok önemlidir. Bastırılmış bir toplumda var olduğunu haykırabilmek için meydanlarda olmalıyız. Örgütlü bir mücadele için tüm kadınları 8 Mart’ta İstasyon Meydanı’na bekliyorum” diye seslendi.
‘ERİL SİSTEME DUR DİYELİM’
Kadına yönelik şiddetin eril sistemin doğal sonucu olduğunu dile getiren Fatma Budak Güler ise özgürlük, barış ve eşitlik talepleriyle meydanda olacağını ifade etti. Kadın üzerindeki katliam politikalarının sistemle alakalı olduğunun altını çizen Güler, şunları söyledi: “Kişisel bir katliam değildir. Sistemin kendisi erildir. Kadına yönelik şiddete, taciz ve tecavüze karşı alanlarda olalım. Kadınlar olarak güçlü bir şekilde bu sisteme dur diyelim. Fikirleri, durduğu yer neresi olursa olsun hiç fark etmez tüm kadınlar, özgür kadın için İstasyon Meydanı’na aksın.”
DERSİM 
Dersim Kadın Platformu da “Yaşamın kendisiyiz, birlikte güçlüyüz” şiarıyla 7 Mart’ta tekstil işçisi kadınları ziyaret edecek. Bir sonraki gün 8 Mart’ta ise saat 10.00’da Ana Fatma’ya gidilerek çerağlar yakılacak. Aynı gün saat 12.00’da Seyit Rıza Meydan’ında kadın şöleni gerçekleştirilecek.
‘8 MART’TA ALANLARI DOLDURALIM’
Dersim Kadın Platformu Üyesi Pınar Koca, OHAL gölgesinde 8 Mart’ı kutlayacaklarını söyleyerek, istismar ve tacizin arttığı Türkiye’de kadınların seslerini yükseltmek zorunda olduğunu ifade etti. Tüm kadınları alanlara, yan yana olmaya çağıran Koca, “Kadınlar birlikte oldukça güçlüdür. Süren savaş en çok kadınları etkiliyor. Bu nedenle birlikte 8 Mart’ta alanları dolduralım. Kadınlar her zaman sokaklarda savaşın son bulması barışın sağlanmasını haykırdı. Bu 8 Mart’ta da sloganımız süren savaşın son bulması olacak” dedi.
‘ALANLARDA İSYANI BÜYÜTELİM’
Çetin bir süreçten geçildiğine işaret eden Koca, “Kadınlar sürecin en güçlü sesi olmalıdır. Çok kötü bir süreç ancak bu süreci kadınlar olarak vereceğimiz direniş ile kırabiliriz. Kadınların aşamayacağı bir şey yoktur. Çocuklarımız cinsel istismara uğrarken evlerimizde oturup sessiz kalmamalıyız. Kadınlar olarak isyandayız. Sokaklardayız. Bu savaş ve kadına yönelik şiddet sürünceye dek isyanımız dinmeyecek büyüyecek” diye ifade etti.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR