‘Derya kadınlar ölmesin diye propaganda yaptı’

Adana’da gözaltına alınan Kadın Platformu üyesi Derya Çiçek Nar’ın kadına yönelik cinsel saldırı ve şiddete karşı aktif olarak yürüttüğü mücadele suç sayılarak tutuklama gerekçesi oldu. Kadın örgütü temsilcileri, “Tutuklamalarla kadın mücadelesini durduramazlar” sözleri ile tepki gösterdi

Son zamanlarda HDP’liler, kadın örgütleri ve muhaliflere yönelik başlatılan gözaltı operasyonların merkezlerinden biri de Adana idi. Adana’da 12 Aralık’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 20 kişi arasında yer alan Adana Kadın Platformu üyesi Derya Çiçek Nar, sosyal medya paylaşımları ve katıldığı basın açıklamalarından dolayı “örgüt propagandası” suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. 7 Haziran seçimlerinden HDP’den milletvekilli adayı olan Nar’ın kadına yönelik cinsel saldırı, şiddet ve katliamlara karşı aktif olarak yürüttüğü mücadele suç sayılarak tutuklama gerekçesi oldu.

‘Evet propaganda yaptı’

Derya Çiçek Nar’ın ‘propagandadan’ tutuklandığını hatırlatan Halkevci Kadınlar üyesi Dilara Akgöz, Nar’ın tutuklanmasına, “Evet bizler de biliyoruz; kadınlar ölmesin ve özgürce yaşayabilsin diye Derya çok propaganda yaptı” sözleri ile tepki gösterdi. Son süreçte mücadele eden kadınlara yönelik tutuklama ve gözaltıların arttığını vurgulayan Akgöz, ‘Erkek terörünün değil kadınların yargılandığı, erkek egemen sistemin bu şiddet olaylarını meşrulaştırdığı ve yasalaştırdığı bir dönemde’ kadınların mücadeleden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

‘Sistem rahatsız’

Nar’ın ‘erkek egemen sistemi rahatsız ettiği için’ tutuklandığını ifade eden Akgöz, şunları aktardı: “Bu tutuklamalarla kadın mücadelesini durdurabileceği hayaline kapılanlar bilsin ki; bizler o hayalleri çoktan bozguna uğrattık. Bizler dün olduğu gibi bugün de kadın özgürlük mücadelesini yükseltmeye ve kadınlarla el ele kadın dayanışmasını büyütmeye devam edeceğiz.”

‘Yalnız değil’

“Çocuklara tecavüzü meşrulaştıran yasaya karşı gelmenin neresi terör suçudur?” diye soran Mor Dayanışma üyesi Deniz Uslu ise, “Uydurulan gerekçe de tanık ifadesi ve sosyal medya paylaşımlarıdır. Biz biliyoruz kadın mücadelesi Derya şahsında marjinalize ve terörize edilmeye çalışılmaktadır” diye belirtti. Kadınlar olarak Derya Çiçek Nar’ın yanında olduklarını ifade eden Uslu, “Deryamızın, kız kardeşimizin bugüne kadar yürüttüğü mücadeleyi içerden çıkınca da eskisi gibi devam edeceğini biliyoruz. Onu zindanlardan çıkartıp yolumuza hep birlikte devam edeceğiz. Derya Çiçek yalnız değildir” dedi.

ADANA

EN SON EKLENENLER