Dünya kadınları ırkçılığa karşı ayaklandı

Dünyanın birçok yerinde kadınlar sokağa çıkarak, ‘dayanışma yürüyüşünde’ buluştu. Trump’ın merkezinde olduğu eylemlerde kadınlar kadın düşmanlığı, şiddet, ırkçılık, homofobi ve dini hoşgörüsüzlüğü protesto etti

Her yıl geleneksel olarak eşitlik için yapılan kadın yürüyüşü bu yıl Trump’ın kadınları aşağılayan sözleri ve göreve başlamasına denk geldi. Bu nedenle daha görkemli geçti. ABD’de Washington, New York, Boston, Utah, Chicago, Los Angeles, Colorado, South Carolina, Seattle gibi yerlerde; Kenya-Nairobi’de, Almanya-Berlin’de, Hindistan-Yeni Delhi, Fransa-Paris, Hollanda-Amsterdam, Katalonya-Barcelona, Kosova, Arjantin-Buenos Aires, Ghana-Accra’da, İngiltere-Londra, Sırbistn-Belgrad, Yunanistan-Atina, Çekya-Prag, Kanada kentlerinde büyük gösteriler yapıldı. Gösterinin organizatörleri, kadınların yeni başkanın görevi devralması nedeniyle endişeli olduklarını ve siyasi yaşamda kadınların sesinin daha fazla işitilmesini istediklerini söylüyor.

9dunya-kadın-yuruyusu

‘Irkçılığı normalleştiriyor’

İngiltere’nin başkenti Londra’da on binlerce katılımcı, Amerika Büyükelçiliği’nden Trafalgar Meydanı’na kadar yürüdü ve Washington’daki görkemli yürüyüşe destek verdi. Yürüyüşe katılan eylemciler Trump’ı ırkçılığı normalleştirmeye çalışmakla suçladı: “Trump’ın politika olarak öne çıkardığı nefreti ve bölünmeyi protesto etmek için yürüyoruz. Ayrıca bu ülkede yükselişe geçen yabancı düşmanlığına karşı yürüyoruz. Irkçılığın normalleşmesini, kadın düşmanlığını ve cinsiyet ayrımcılığını protesto ediyoruz.”

9kadinlar3

Washington’da görkemli yürüyüş

Washington’daki yürüyüşe ise 200 bin civarında kişinin katıldığı açıklandı. Yürüyüşe katılanlar arasında Ashley Judd, Madonna, John Kerry, Alicia Keys ve Emma Watson gibi ünlü isimler de yer aldı. Washington metrosunun açıklamasına göre, protesto gününde kentte 275 bin sefer yapıldı. Washington’daki gösteri öncesi sokaklara çıkan ve çoğu pembe şapka takan kadınların, “Gelecek dişidir”, “Daha az korku daha çok aşk” yazılı pankartlar taşıdı. Kuzey Carolina’dan gösteriye katılan Rena Wilson adlı kadın, “Umarım kadınlar Trump’a hiçbir yere gitmedikleri mesajını iletebilir” dedi.

9kadinlar

Adalet yoksa barış da yok

Protesto yürüyüşüne Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya’nın yanında Bangkok gibi Asya ülkeleri de destek verdi. Tüm dünyadaki protestolara ön ayak olan Washington yürüyüşünün organizatörleri, Trump’ın başkanlık koltuğuna oturması sonrası kadınların “korku içinde” olduğunu söylüyor. Berlin’deki protesto ise ABD Büyükelçiliği önünde gerçekleşti. Göstericiler, “Adalet yoksa barış da yok” ve “Ben bir feministim” sloganları attı.

9yuruyus-pet

Hewlêr’de de eylem düzenlendi

Güney Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan Amerikalı kadınlar da, Donald Trump karşıtı eylem düzenledi.

Erbil Kalesi önünde toplanan Amerikan vatandaşı kadınlar, ellerinde pankartlarla, “Kadın haklarının çiğnenmesine hayır!” sloganı attı. Eylemcilerden Amerikalı aktivist Jesika Obrin, “Buraya insan hakları için savaşmaya geldik. Sadece kadınlar için değil, hakkı gaspedilen herkes için. İnsan haklarının sesi olmaya geldik. Trump’ın seçilmesi demek insan hakları ihlali demek” dedi.

DIŞ HABERLER

EN SON EKLENENLER