Ecetem işçisi kadınların ücretleri aylardır verilmiyor

Post date:

Author:

Category:

Hilal TOK
Derya DURSUN
İstanbul

Ecetem Temizlik şirketi çalışanları aylardır ücretlerini alamıyor. Ücretlerini alamadıkları için iki hafta önce iş bırakan kadın işçiler, talepleri yerine getirilmediği takdirde eylemlerine devam edeceklerini söylüyor.

İnşaatlarda ve şantiyelerde temizlik yaparak geçimlerini sağladıklarını belirten işçilerden Aygül Turan, ücretlerinin sürekli geç yatırıldığını, ancak bu kez hem ücretlerinin hem de mesai ücretlerinin ödenmediğini söylüyor. Şirketin kendilerini sürekli oyaladığını aktaran Turan muhatap bulamadıklarını anlatıyor: “Çalıştığımız şantiyeye soruyoruz, ‘paranızı Ecetem’e verdim’ diyor. Ecetem’e gidiyoruz ‘Bize para vermediler o yüzden paranızı veremiyoruz’ deyip bizi oyalıyor. Bir de sert davranıyorlar ‘Sanki vermiyor muyuz maaşınızı’ diye. Vermiyorsunuz tabii. Biz sadece hakkımızı istiyoruz.”

ISITICI YOK, SU YOK, MASKE YOK!

Çalışma koşullarının da çok ağır ve sağlıksız olduğunu söylüyor Aygül Turan: “En çok da kışın çalışmak zorluyor. Çünkü çalıştığımız yerde ısıtıcı yoktu, soğuktu. Kimyasal temizlik malzemeleri kullanıyorduk, bize maske ve eldiven bile vermiyorlardı. Çok sağlıksız koşullarda çalıştık. Bazı gittiğimiz yerlerde su bile yoktu, damacana ile su taşıyorduk.” 

‘HAKKIMIZI ALANA KADAR SUSMAYACAĞIZ’

Kendisi gibi 13 kadın işçinin de ücretini alamadığını, bu sebeple iş bıraktıklarını söyleyen Turan, “Biz iş bırakınca ve eylemlerimize başlayınca bizi durdurmak için arayıp ‘Size maaşlarınızı vereceğiz’ dediler. Eğer maaşlarımızı vermezlerse susmayacağız. 20 Nisan’da son çalıştığımız yer olan Emaar Square Şantiyesi önünde saat 14.00’te basın açıklamamızı yapacağız” dedi.
Ayşe Turan tüm kadınları kendilerine destek olmaya çağırdı.

evrensel

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR