Egeli kadınlar da direniş mesajı verdi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ege Bölgesi’nde İzmir, Manisa ve Aydın başta olmak üzere birçok kentte 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.

İZMİR
İzmir Kadınlar Platformu öncülüğünde Konak’ın Alsancak semtinde yürüyüş düzenlendi. Yüzlerce kadının katıldığı yürüyüşte, “Krize, savaşa, şiddete, sömürüye karşı özgür bir yaşam için mücadeleyi büyütüyoruz” pankartı açılırken, üzerinde “Jin, jiyan, azadî”, “Kadınlar birlikte güçlü” ve “Bize acil eşitlik lazım” yazılı dövizler taşındı. Alsancak’taki ÖSYM binası önünden başlayan yürüyüş Türkan Saylan Kültür Merkezi’ne kadar devam etti. Yürüyüş boyunca, “Kadın cinayetleri politiktir” ve “Dünyada direnen kadınlara bin selam” sloganları atıldı.  
Yürüyüş sonrası Türkçe, Kürtçe ve Arapça açıklama yapıldı. Açıklamayı yapan Eren Saran, “Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz kalmadı. Emeğimizi sömüren, şiddeti körükleyen yasa ve uygulamalarınızı kabul etmiyoruz” dedi.
Saran, şöyle devam etti: “Mücadelelerle kazanılmış, kayyumlar ve tutuklamalarla elimizden alınmak istenen eşbaşkanlık hakkımızı elimizden almanıza izin vermeyeceğiz. Erkek şiddeti ile katledilen, katilleri aklanmaya çalışılan kadınların hesabını hep birlikte soracağız.”
Etkinlik, kadınların şarkılarla dans etmesiyle son buldu.  
İzmir Kadın Meclisi üyesi kadınlar da erkekler tarafından katledilen kadınların aileleriyle birlikte Alsancak’taki Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yaptı. Burada konuşan Hilal Süslü, “Kadınlara çağırımız; şiddetin karşısında asla yalnız yürüme, biz varız” mesajını verdi.
Bornova Kadın Platformu bileşenleri ise, Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek açıklama yaptı.
Berrin Burakçı Bağış, krizin yükünün herkesten çok kadınların omuzlarına yıkıldığına dikkati çekti.

MANİSA
Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde de HDP, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Eğitim Sen Kadın meclisleri Manolya Meydan’ında bir araya geldi. HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’in yanı sıra çok sayıda kadın etkinliğe katıldı. Etkinlikte konuşan Ayşe Dubaz, kadın mücadelesiyle özgürlüğün geleceğini vurguladı.  
HDP Manisa İl Örgütü, gün dolayısıyla Nurlu Pınar ilçesindeki parti binası önünde etkinlik düzenledi. “Biz kadınlar özgürlükte ısrarla mücadeleye kararlıyız” pankartının açıldığı etkinlikte HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit konuştu.
Koçyiğit, “Bu dünyayı eşit ve özgür yapana kadar boş durmayacağız. Kadın özgür olmadan toplum özgür olamaz. Kadın özgür olmadan dünya özgürleşmez” diye konuştu.  
Manisa Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Manisa Kadın Meclisi’nin çağrısı ile Manolya Meydanı’nda açıklama yapıldı.

AYDIN
Aydın Kadın Dayanışma Platformu da Efeler ilçesinde bulunan Nevzat Biçer Parkı’nda bir araya gelerek, Kent Meydanı’na kadar yürüyüş yaptı. SES Sekreteri Hivida Aksoy, 8 Mart’ta itirazlarını, isyanlarını ve mücadelelerini inatla kuşanarak meydanlarda olduklarını belirtti. Aksoy, kadınların boyun eğmeyerek direndiğini vurguladı.  

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR