Ekim ayında da kadın kırımı: 40 kadın katledildi, onlarca kadın ve çocuk cinsel şiddete maruz kaldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Ekim ayı raporunu açıkladı. Rapora göre, 40 kadın öldürüldü, 25 kadına cinsel şiddet uygulandı, 32 çocuk cinsel istismara uğradı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2017 Ekim ayının kadına yönelik şiddet raporunu açıkladı. Rapora göre, kadın cinayetlerinde geçtiğimiz yıla oranla ciddi artış var. 2016 yılında toplam 328 kadın öldürülmüşken, 2017 yılının daha Ekim ayına kadar toplam 339 kadın öldürüldü. Mezopotamya Ajansı’nın haberinde, Rapora göre Ekim ayında 40 kadının öldürülürken, 25 kadına cinsel şiddet uygulandı, 32 çocuk cinsel istismara uğradı.

‘Kadın cinayetlerinde yaş aralığı düşüyor’

Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: İstanbul’da 8; Antalya’da 4; Aydın, Adana, Gaziantep, Tekirdağ, Manisa ve Yozgat’ta 2 kadın öldürüldü. Rapora göre, Ekim ayında öldürülen kadınların yüzde 20’sini 19-24 yaş aralığındaki kadınlar oluştururken, geçtiğimiz Eylül ayına göre bu oran yüzde 10 artış göstermiş durumda. Raporda, şu ifadelere yer verildi: “Ekim ayında öldürülen kadınların yüzde 20’sini 19-24 yaş aralığındaki kadınlar oluşturuyor. Geçtiğimiz Eylül ayına göre bu oran yüzde 10 artış göstermiş durumda.”

‘Kadınlar şiddete karşı mücadele ediyor’

“Kadın cinayetlerinde yaş aralığı düşerken genç kadınlar üniversitelerinde kadına yönelik şiddetle mücadele ediyor” ifadelerine yer verilen raporda, şu bilgiler paylaşıldı: “Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde eğitim gören kadın öğrenciler, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü yaklaşırken erkek şiddetine dikkat çekmek için futbol takımı kurdu. Aynı şekilde İstanbul’un pek çok üniversitesinde (Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi gibi) ve Eskişehir’de Anadolu ve Osmangazi Üniversitelerinde Kadın Meclis’lerini kuran genç kadınlar, okullarında gerçekleştirdikleri faaliyetlerle kadına yönelik şiddet ve hak ihlallerine dikkat çekiyorlar.”

‘Kadınların yüzde 70’i yakınları tarafından öldürüldü’

Rapora göre, kadınların yüzde 35’i, boşanmak istediği için, ilişkisini sonlandırmak istediği için ve kendi hayatına dair karar almak istediği için öldürülürken, yüzde 15’i ise ekonomik nedenlerle öldürüldü. Kadınların yüzde 70’inin en yakınları tarafından (eşi, babası, oğlu, kardeşi) tarafından öldürüldüğünün belirtildiği raporda, “Kadınlar darp edilerek, işkencelerle öldürülmeye devam ediyor, silah kullanım oranı artıyor. Kadınların yüzde 40’ı ateşli silahla, yüzde 28’i kesici aletle öldürüldü” ifadeleri kullanıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR