Êlih’teki skandalla ilgili sosyal medya eylemi

0
132

Êlih’te 14 yaşındaki G.’nin ifadesiyle kentte onlarca çocuğun fuhuşa zorlandığının ortaya çıkmasının ardından, suskun kalınmaması için sosyal medya eylemi başlatıldı

Elih’te (Batman) 14 yaşındaki G.’nin ifadesiyle kentte onlarca çocuğun fuhuşa zorlandığı skandalının ortaya çıkmasının ardından Twitter’da ‘#batmanSUSTUsenSUSMA’ hasthag’ı ile sosyal medya eylemi başlatıldı.

Êlih’te 14 yaşındaki G.’nin cinsel istismara maruz bırakıldığı ve ardından aylarca sistematik olarak fuhuşa zorlandığının ortaya çıkmasının ardından kadınlar öncülüğünde başlatılan sosyal medya eylemine aralarında akademisyen, milletvekili ve gazetecilerin de olduğu birçok kişi destek verdi.

Sosyal medyadaki paylaşımların bir kısmı ise şöyle:

#batmanSUSTUsenSUSMA tagına destek veren akademisyen Neşe Özgen, “Okurken dahi utanmıyor musunuz? Utanmıyor musunuz?”

Nezihe Şihman Anadolu: “Çocukları fuhuşa zorlayanlar cezalandırılsınlar. Batman’da neler oluyor.”

TJA Sözcüsü Fatma Kaşan: “Kentin ‘önde gelen’ ve zengin 30 erkek kefaletle serbest bırakılmış. Cinsel suçların kefaleti olmaz. Tutuklanmalılar.”

Feminist avukat Semiha Arı: “Çocuklara tecavüz edilirken susmak bu lağım gibi toplumun en iyi yaptığı şey. Kendi çocuklarınızı bile sevmiyorsunuz.”

Ne olmuştu?

Êlih’te 14 yaşındaki kız çocuğu G., çalışmaya başladığı kuaför salonunda cinsel istismara maruz kalmış ve istismarın ardından işletme sahibi Yıldız Ç. tarafından sistematik olarak fuhuşa zorlanmıştı.

İstismar sonucu gebeliğin oluşması ile olay yargıya intikal etmişti. G.’nin ifadesi doğrultusunda kentte onlarca çocuğun yine aynı kişiler tarafından fuhuşa zorlandığı ve fail olan yüzlerce erkeğin arasında ‘kentin önde gelenlerinin’ de olduğu ortaya çıkmıştı. Herkesin bildiği ancak kimsenin ses çıkarmadığı skandalda yalnızca 3 erkeğin tutuklandığı ve dava dosyasında da gizlilik kararı olduğu belirtildi. Ayrıca kentte özellikle politik ailelerin çocuklarına yönelen Yıldız Ç. ve eşi Sabri Ç.’nin, yine kentteki uyuşturucu çeteleri ile bağlantılı olduğu ve oğullarının da özel harekat polisi olarak görev yaptığı, Gazete Şûjin’in edindiği bilgiler arasında.

ÊLIH/ŞÛJIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here