‘Enternasyonal bir kadın cephesi kurulmalı’

2016 yılını kadınlar açısından değerlendiren PAJK Koordinasyon üyesi Ronahi Serhat, kadınlara, enternasyonal bir cephe kurarak, örgütlenme çağrısında bulundu.

2016’nın kadınlar açısından büyük bir direniş ve mücadele yılı olduğunu söyleyen Ronahi Serhat, “Sosyalist bilinç, fikir ve örgütlenme temelinde devrimci hamleler geliştikçe, karşı devrimci güçler de ulus-devlet mekanizmasıyla bir o kadar saldırdılar. Bu saldırılar sistematik olarak yürütüldü” yorumunu yaptı.

Özgürlüğe aday bir yıl

Fırat Haber Ajansı’na konuşan Serhat, 21’inci yüzyılın kadın özgürlük çağı olmaya aday bir yüzyıl olduğu, bu noktada da örgütlenmenin önemli olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşama dair ne kadar alan varsa, bütün bu alanlarda daha fazla örgütlemek ve güçlenmek, erkek gericiliğini ve şiddetini de geriletecektir. Bu sebeple daha fazla kadın birlikteliğine ve mücadeleyi yükseltmeye ihtiyaç vardır.”

Acıları güce dönüştüreceğiz

Dünya kadınlarıyla çeşitli buluşmalar ve organizasyonların geliştirildiğini de belirten PAJK Koordinasyon üyesi Ronahi Serhat, bunun yeterli olmadığına dikkat çekti: “Bu sebeple biz, 2017 yılını faşizme karşı dünya kadınlarının enternasyonal buluşması yılına dönüştürmeliyiz. Ortadoğu paylaşım savaşında kadınlar daha güçlü bir iradeyle ortaya çıkarak söz sahibi olmalıdır. Kadınların bu sözünü daha güçlü söyleyeceğine inanıyoruz. Acılarımızı güce dönüştürmede kararlı ve iddialıyız.”

Uluslararası direniş cephesi

Kadınların hayatlarını yönetmesinin zamanı geldiğini de ifade eden Serhat, uluslararası bir direniş cephesinin oluşturulması gerektiğine dikkat çekerek, “Bu yönlü çeşitli planlamalarımız da var. Kürt kadınları olarak daha fazla konuşacağımız konulardan biri ulusal birlik olacaktır. Biz kadınların aklına ve hissiyatına güveniyoruz. O yüzden yapacağımız çok iş var diyoruz. Erkek gericiliğine boyun eğmedik ve asla da boyun eğmeyeceğiz” dedi.

BRÜKSEL

EN SON EKLENENLER