“Erdoğan’ın Kürtlere karşı ‘çok çocuk’ çağrısı, düpe düz ırkçılık, kadın düşmanlığı ve nefret suçu…”

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Erdoğan’ın Kürtleri kastederek, ‘çok çocuk yapıyorlar’ sözlerine tepki yağmaya devam ediyor. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, Kürtlerin ve kadınların doğurdukları çocuklar üzerinden hedef alınmasının insanlık suçu olduğunu söylerken, HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise Erdoğan’ın söylemleri ırkçı dedi

Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın “Nikahlanın, evlenin, çoğalın. Müslümanın çoğalması şart… Türkiye’deki terör örgütü bu konuda çok hassas. En az 10, 15 çocukları var” sözlerine tepki gösteren HDK Eş sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ve HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, kadınlara seslenerek tepkilerini ortaya koymaları gerektiğini söyledi.

Erdoğan’ın İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Danışma Konseyi Genç Kadınlar Liderlik ve Girişimcilik Programı Sertifika Töreni’nde ayrımcılığı körükleyen “Nikahlanın, evlenin, çoğalın. Müslüman’ın çoğalması şart. Türkiye’deki terör örgütü bu konuda çok hassas. En az 10, 15 çocukları var” sözleri kadınların tepkisine neden oldu.

Erdoğan insanlık suçu işliyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, düşmanlığın göstergesi açıklamalara her gün yenisinin eklendiğini belirterek, “Özellikle AKP iktidarı, Erdoğan bunları başlatıyor. Şimdi, ‘Nikahlanın, evlenin, çoğalın. Müslümanların çoğalmaya ihtiyacı var. Teröristlerin 15 çocuğu var’ demek ırkçılıktır, insanlık suçudur” dedi. Konca, bunun altında yatan gerçekliği ise şöyle açıkladı: “Kürtleri terörist olarak ilan ediyor. Kürtler bugüne kadar demokrasi, özgürlük istedikleri için terörist ilan edildiler, siyasi iradesini ortaya koyduğu için terörist ilan edildiler, evlerini, köylerini, coğrafyalarını, dilini kültürünü bırakmadıkları için terörist ilan edildiler. Bunlarda başarılı olamayınca, Kürt halkının iradesini, Kürt halkının onurunu ayaklar altına alınmasına izin vermediği noktada şimdi de doğacak, doğurdukları çocukları üzerinden Kürtleri terörist ilan etmek insanlığa sığmayacak ve insanlığın asla kabul etmeyeceği bir değerlendirme biçimidir. Kürtlerin bunu kabul etmemesi gerekiyor. Kürt kadınları Müslüman olarak tanımlamamak, Türk kadınlarını sadece Müslüman olarak tanımlayıp, ‘Siz de 15 çocuk yapın’ yarışına koymak, büyük bir suçtur” dedi.

Erdoğan ırkçılık yapıyor…

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, AKP’nin iktidara geldiği yıllardan bu yana Erdoğan’ın elini bir türlü kadın bedeninden çekmediğini vurguladı. Sürekli kadınlara nasıl yaşamaları, kaç çocuk doğurmaları gerektiği ve eşleriyle ilişkilerinin nasıl olması gerektiği yaklaşımlarını ortaya koyduğunu ifade eden Koçyiğit, Erdoğan’ın söylemlerini “ırkçı” olarak nitelendirdi. Koçyiğit, “Bu aslında AKP-MHP faşist diktatörlüğünün kendisini yeniden üretme meselesindeki yeni nesillere dönük temel argümanlarını oluşturuyor ve bunu çok açık bir şekilde itiraf etmiş oluyorlar. Tabi burada ‘Teröristlerin 15 çocuğu var’ meselesinde şunu biliyoruz yani, dağdaki gerillaların çocukları yok. Burada o zaman ‘terörist’ olan kimdir diye sorduğumuz zaman aslında Kürt halkını tarif ettiğini, Kürt halkının çok çocuklu olmasını da terörizmle eşleştirdiğini ve nefret suçu işlediğini, ırkçı bir propaganda yaptığını çok açık net bir şekilde söylememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

HABER MERKEZİ

19

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR