Erkek şiddeti gerekçelendirilemez!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Pendik’te okul çıkışı Helin Palandöken’i öldüren ve iki arkadaşını yaralayan Mustafa Yetgin, tutuklandı. Ana akım medya ise, erkek şiddetini gerekçelendirerek, ‘aşk cinayeti’ diye servis etti

Mustafa Yetgin isimli erkek, 13 Ekim’de Pendik Güzelyalı Tren İstasyonu’nda okuldan çıkan Helin Palandöken ve iki arkadaşına ateş açmış ve üç öğrenciyi de yaralamıştı. Hastaneye kaldırılan öğrencilerden Helin Palandöken yaşamını yitirdi. Daha sonra intihar girişiminde bulunan Yetgin’in ise hak savunucuları, emekçiler ve kadınları ters kelepçe ve darp ile gözaltına alan polis tarafından kelepçe dahi takılmadan gözaltına alınması büyük tepki çekmişti. Tepkiler üzerine dün ters kelepçe ile adliyeye sevk edilen sanık ifade vermeyi reddetti. Yetgin, çıkarıldığı mahkemece “tasarlayarak öldürmek” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ana akım medya bildiğimiz gibi!

Helin Palandöken, aylar önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda taciz edildiğini yazmıştı. Palandöken şu paylaşımı yapmıştı: “Gizli bir platonik sapığım var sokağa çıkmaya korkuyorum.” Haberi birinci sayfasına taşıyan ana akım medya ise erkek şiddetini ‘aşk’ güzellemeleri ile sundu ve cinsiyetçi dilinden vazgeçmedi. Olayı bir erkek şiddeti olarak nitelemek yerine, cinayeti gerekçelendirdi ve ‘aşk cinayeti’ olarak servis etti.
Ana akım gazetelerinin başlıklarından bazıları şöyle: “Akşam: Saplantılı aşık okul çıkışı Helin’e kıydı, Hürriyet: Pendik’te eski sevgili dehşeti, Karar: Okul önünde kıskançlık dehşeti, Takvim: Takıntılı genç eski aşkını okul yolunda öldürdü, dehşet!”

JINNEWS

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR