Erkeklerin tacizkar oturma şekli yasaklandı!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Erkeklerin toplu taşıma araçlarında kadınları taciz boyutuna varan oturma şekliyle ilgili Madrid’de emsal bir karar alındı. Bu kararla erkeklerin yayılarak oturması yasaklandı

Kadınların en sık karşılaştıkları sorunlardan biri olan toplu taşıma araçlarında ‘erkek yayılmacılığı’na karşı birçok ülkede kampanyalar yürütülüyor. “Bacaklarını topla yerimi işgal etme” sloganıyla yürütülen kampanya daha sonra İngilizce “manspreading” adıyla dünya gündemine oturmuştu. Metro ve diğer toplu taşıma araçlarında özellikle kadınları taciz boyutuna varan otuma şekliyle ilgili İspanya’da emsal bir karar alındı. Madrid Belediye Taşımacılık Şirketi (EMT) bacaklarını “V” şeklinde açıp yayılarak oturan ve diğer yolcuları rahatsız eden yolcuları uyardı. Özel bir işaret hazırlayarak yolcuları uyaran ve toplu taşıma araçlarına yerleştiren yönetim, bu konuya “El manspreading” ismini verdi. Toplu taşıma araçlarına “El manspreading” stickerları yapıştırıldı. Yetkililer, “Bu yeni bilgilendirici işaret dünyanın farklı ülkelerinde de var ve diğerlerini rahatsız eden oturuşu engellemeye yönelik” dedi. Madrid Kent Konseyi Eşitlik Departmanı, bu kararı Microorrelatos Feminist Kolektifi sayesinde aldığını duyurdu.

3 Haziran 2015’te New York kentinde şehir metrosunda bacaklarını normalden fazla ayırarak oturan iki erkek, ‘bir kişinin işgal edeceği yerden fazlasını kapladıkları’ ve çevrelerindekilere ‘rahatsızlık verdikleri’ gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR